683 000 SEK
Omsättning
▲ 35,8%
79 000 SEK
Resultat efter finansnetto
▲ 2 075%
52%
Soliditet
Mycket God
11,5%
Vinstmarginal
Hög
50 000 SEK
ÅRETS UTDELNING
2024-11-18

Substansvärdering

Tillgångar:331 858 SEK
Skulder:-157 676 SEK
Substansvärde:174 182 SEK

ℹ️ Om substansvärdering

Vad det är: Substansvärdering baseras på företagets tillgångar minus skulder enligt balansräkningen. Det representerar det värde som skulle återstå om företaget likviderades.

Begränsningar: Denna metod tar inte hänsyn till framtida kassaflöden, immateriella tillgångar (som varumärken eller kundrelationer), eller företagets lönsamhet. Den kan underskatta värdet för lönsamma företag och överskatta värdet för företag med gamla eller svårvärderade tillgångar.

Viktiga händelser

Händelser under verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade under verksamhetsåret.

Händelser efter verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade efter verksamhetsåret.

Finansiell analys av senaste bokslutet (2024) i

Sammanfattning

Företaget visar en stark förbättring med betydande omsättnings- och resultattillväxt, men en oroande minskning av tillgångarna indikerar potentiella utmaningar i balansräkningen. Den höga soliditeten och vinstmarginalen pekar på god lönsamhet och finansiell stabilitet, trots att företaget är relativt litet. Den snabba omsättningstillväxten på 35,8% och den dramatiska resultatförbättringen från förlust till vinst är imponerande, men tillgångsminskningen på 12,7% kräver uppmärksamhet.

Företagsbeskrivning

Företaget verkar inom elektriska installationer, reparationer och försäljning av elektriskt material, en verksamhet som kräver investeringar i lager och utrustning. Denna branschkaraktär gör balansräkningens utveckling särskilt intressant att analysera.

Finansiella Nyckeltal

Resultat: Resultatet förbättrades dramatiskt från en förlust på -4 000 SEK till en vinst på 79 000 SEK, en förbättring på 83 000 SEK. Denna omvandling från förlust till vinst indikerar effektivare kostnadskontroll och förbättrad lönsamhet.

Soliditet: Soliditeten på 52,0% är mycket stark och visar att mer än hälften av tillgångarna finansieras med eget kapital. Detta ger företaget god finansiell stabilitet och låg belåningsgrad.

Eget kapital: Eget kapital ökade från 155 366 SEK till 174 182 SEK, en tillväxt på 18 816 SEK eller 12,1%. Denna ökning kan huvudsakligen förklaras av årets vinst på 79 000 SEK, vilket indikerar att delar av vinsten har använts för andra ändamål.

Nettoomsättning: Omsättningen ökade från 529 796 SEK till 685 239 SEK, en tillväxt på 155 443 SEK eller 35,8%. Detta visar på stark försäljningstillväxt och framgångsrik verksamhetsutveckling.

Huvudrisker

  • Tillgångarna minskade med 48 177 SEK från 380 035 SEK till 331 858 SEK, vilket kan indikera avveckling av lager eller utrustning som kan begränsa framtida tillväxtpotential
  • Trots stark omsättningstillväxt på 35,8% minskade totala tillgångarna med 12,7%, vilket skapar en dissonans som behöver förklaras
  • Företagets relativt låga omsättning på 685 239 SEK gör det sårbart för konjunktursvängningar i bygg- och installationsbranschen

Möjligheter

  • Exceptionellt stark resultattillväxt på 2 075% från förlust till vinst visar på effektiviserad verksamhet och förbättrad lönsamhet
  • Hög vinstmarginal på 11,5% indikerar att företaget kan generera god avkastning på varje krona i omsättning
  • Soliditeten på 52,0% ger god finansiell flexibilitet för framtida investeringar och expansion

Trendanalys

Omsättningen visar en tydlig nedåtgående trend från 2021 till 2023 med en kraftig nedgång från 660 000 SEK till 503 000 SEK, men återhämtar sig markant 2024 till 683 000 SEK. Resultatet efter finansnetto följer samma mönster med en dramatisk försämring från 79 000 SEK 2021 till förlust 2023 (-4 000 SEK), följt av en stark återgång till 79 000 SEK 2024. Eget kapital har varit relativt stabilt men visar en positiv utveckling 2024. Soliditeten försämrades initialt men har återhämtat sig till en mycket stark nivå på 52 %, vilket indikerar en förbättrad finansiell styrka. Vinstmarginalen speglar resultatutvecklingen med en kraftig pressning och tillfällig förlust följt av en full återhämtning till över 11 %. Trenderna visar på en period med betydande utmaningar 2022-2023 följt av en mycket stark återhämtning 2024, vilket tyder på att företaget har hanterat en kris framgångsrikt och är väl positionerat för en positiv framtid.