2 227 000 SEK
Omsättning
▼ 12,7%
275 000 SEK
Resultat efter finansnetto
▼ 72,7%
70%
Soliditet
Mycket God
12%
Vinstmarginal
Hög
170 000 SEK
ÅRETS UTDELNING
2024-07-31

Substansvärdering

Tillgångar:1 518 222 SEK
Skulder:-390 459 SEK
Substansvärde:807 763 SEK

ℹ️ Om substansvärdering

Vad det är: Substansvärdering baseras på företagets tillgångar minus skulder enligt balansräkningen. Det representerar det värde som skulle återstå om företaget likviderades.

Begränsningar: Denna metod tar inte hänsyn till framtida kassaflöden, immateriella tillgångar (som varumärken eller kundrelationer), eller företagets lönsamhet. Den kan underskatta värdet för lönsamma företag och överskatta värdet för företag med gamla eller svårvärderade tillgångar.

Viktiga händelser

Händelser under verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade under verksamhetsåret.

Händelser efter verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade efter verksamhetsåret.

Finansiell analys av senaste bokslutet (2023) i

Sammanfattning

Företaget visar en blandad bild med stark soliditet men betydande försämring i lönsamhet och omsättning. Den höga soliditeten på 70% ger en stabil finansiell bas, men den kraftiga resultatnedgången på -72.7% och omsättningsminskningen på -12.7% indikerar operativa utmaningar. Ökningen av eget kapital med 24.3% är positivt och visar att företaget trots sämre resultat fortfarande bygger upp sin kapitalbas, vilket ger utrymme för framtida investeringar.

Företagsbeskrivning

Företaget bedriver artistisk verksamhet inom motorcross-shower på sociala medier och arenor globalt, samt PR-verksamhet. Denna typ av verksamhet är ofta evenemangs- och säsongsbetonad, vilket kan förklara variationer i omsättning och resultat mellan olika år.

Finansiella Nyckeltal

Resultat: Resultatet föll kraftigt från 1 008 000 SEK till 275 000 SEK, en minskning på 733 000 SEK (-72.7%). Denna dramatiska resultatnedgång är oroväckande och indikerar antingen högre kostnader eller lägre intäkter per evenemang.

Soliditet: En soliditet på 70.0% är exceptionellt stark och visar att företaget är mycket väl kapitaliserat med låg belåning. Detta ger ett gott skydd mot obetalda skulder och finansiell osäkerhet.

Eget kapital: Eget kapital ökade från 649 962 SEK till 807 763 SEK, en förbättring på 157 801 SEK (+24.3%). Denna ökning, trots det sämre årets resultat, kan tyda på att ägarna har reinvesterat i företaget eller att tidigare vinster har ackumulerats.

Nettoomsättning: Omsättningen minskade från 2 549 627 SEK till 2 289 210 SEK, en nedgång på 260 417 SEK (-12.7%). Detta kan tyda på färre uppdrag, lägre publikfrekvens eller prispress i branschen.

Huvudrisker

  • Kraftig resultatnedgång på 733 000 SEK (-72.7%) som om den fortsätter kan hota företagets långsiktiga lönsamhet
  • Minskad omsättning på 260 417 SEK (-12.7%) som indikerar möjlig efterfrågeminskning eller konkurrenspress
  • Minskade totala tillgångar med 68 285 SEK (-4.3%) kan tyda på nedskärningar i verksamheten

Möjligheter

  • Exceptionellt stark soliditet på 70.0% ger utrymme för strategiska investeringar och expansion
  • Eget kapital ökade med 157 801 SEK (+24.3%) vilket stärker företagets finansiella bas
  • Hög vinstmarginal på 12.0% trots svårt år visar att verksamheten fortfarande är grundläggande lönsam