6 645 979 SEK
Omsättning
▲ 14%
654 379 SEK
Resultat efter finansnetto
▲ 814,7%
33,6%
Soliditet
God
9,8%
Vinstmarginal
Stabil
100 000 SEK
ÅRETS UTDELNING
2024-03-18

Substansvärdering

Tillgångar:7 656 662 SEK
Skulder:-4 905 483 SEK
Substansvärde:1 874 764 SEK

ℹ️ Om substansvärdering

Vad det är: Substansvärdering baseras på företagets tillgångar minus skulder enligt balansräkningen. Det representerar det värde som skulle återstå om företaget likviderades.

Begränsningar: Denna metod tar inte hänsyn till framtida kassaflöden, immateriella tillgångar (som varumärken eller kundrelationer), eller företagets lönsamhet. Den kan underskatta värdet för lönsamma företag och överskatta värdet för företag med gamla eller svårvärderade tillgångar.

Viktiga händelser

Händelser under verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade under verksamhetsåret.

Händelser efter verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade efter verksamhetsåret.

Finansiell analys av senaste bokslutet (2023) i

Sammanfattning

Företaget visar en stark förbättring i lönsamhet och kapitalstruktur trots en minskning i totala tillgångar. Den dramatiska resultatökningen på över 800% kombinerat med en stabil vinstmarginal på 9,8% indikerar en effektivisering av verksamheten. Soliditeten på 33,6% är acceptabel för branschen, och ökningen av eget kapital med 28,3% stärker företagets finansiella ställning. Minskningen i tillgångar kan tyda på en omstrukturering eller försäljning av tillgångar som inte bidrar till kärnverksamheten.

Företagsbeskrivning

Företaget bedriver entreprenadverksamhet inom skog, väg och lantbruk med säte i Falun. Detta är en kapitalintensiv bransch som kräver investeringar i maskiner och utrustning. Företaget är etablerat sedan 2019 och har därmed några års verksamhet bakom sig.

Finansiella Nyckeltal

Resultat: Resultatet förbättrades dramatiskt från 71 543 SEK till 654 379 SEK, en ökning på 814,7%. Denna exceptionella ökning indikerar antingen förbättrad lönsamhet i projekt, kostnadskontroll eller minskade avskrivningar.

Soliditet: Soliditeten på 33,6% är acceptabel för ett entreprenadföretag och indikerar en balanserad kapitalstruktur med rimligt lånande.

Eget kapital: Eget kapital ökade från 1 461 641 SEK till 1 874 764 SEK, en tillväxt på 28,3%. Denna ökning beror främst på årets goda resultat som stärkt balansräkningen.

Nettoomsättning: Omsättningen ökade från 5 835 957 SEK till 6 666 403 SEK, en tillväxt på 14,0%. Detta visar en sund försäljningsutveckling i linje med branschens karaktär.

Huvudrisker

  • Minskande tillgångar från 8 906 223 SEK till 7 656 662 SEK (-14,0%) kan indikera försäljning av produktiv kapacitet som kan begränsa framtida tillväxt
  • Branschens konjunkturkänslighet kan påverka framtida projektflöde och lönsamhet
  • Begränsad storlek kan utgöra utmaningar i konkurrens med större aktörer

Möjligheter

  • Exceptionell resultattillväxt på 814,7% visar potential för effektiv verksamhetsstyrning
  • Stadig omsättningstillväxt på 14,0% indikerar hållbar affärsutveckling
  • Förbättrad kapitalstruktur med ökning av eget kapital med 28,3% ger bättre förhandlingsposition gentemot banker och leverantörer