219 563 SEK
Omsättning
▲ 96,6%
8 944 SEK
Resultat efter finansnetto
▲ 29%
0,5%
Soliditet
Mycket Låg
4,1%
Vinstmarginal
Låg
0 SEK
ÅRETS UTDELNING
Ingen utdelning

Substansvärdering

Tillgångar:244 756 SEK
Skulder:-106 174 SEK
Substansvärde:45 046 SEK

ℹ️ Om substansvärdering

Vad det är: Substansvärdering baseras på företagets tillgångar minus skulder enligt balansräkningen. Det representerar det värde som skulle återstå om företaget likviderades.

Begränsningar: Denna metod tar inte hänsyn till framtida kassaflöden, immateriella tillgångar (som varumärken eller kundrelationer), eller företagets lönsamhet. Den kan underskatta värdet för lönsamma företag och överskatta värdet för företag med gamla eller svårvärderade tillgångar.

Viktiga händelser

Händelser under verksamhetsåret

Företaget har haft ägarintresse i Padel Eye AB som avvecklats genom frivillig likvidation under räkenskapsåret.

Händelser efter verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade efter verksamhetsåret.

Analys av viktiga händelser

  • Företaget har haft ägarintresse i Padel Eye AB som avvecklats genom frivillig likvidation under räkenskapsåret, vilket kan förklara delar av kapitalminskningen och påverkat den finansiella strukturen.

Finansiell analys av senaste bokslutet (2023) i

Sammanfattning

Företaget visar en blandad bild med stark omsättningstillväxt men samtidigt oroande försämring av det egna kapitalet. Den dubblade omsättningen från 120 627 SEK till 219 563 SEK indikerar en framgångsrik försäljningsutveckling, men den extremt låga soliditeten på 0,5% och minskningen av eget kapital med 32,2% pekar på allvarliga balansräkningsproblem. Företaget verkar vara i en tillväxtfas som finansierats genom skulder snarare än eget kapital, vilket skapar en sårbar finansiell struktur trots positivt rörelseresultat.

Företagsbeskrivning

Företaget bedriver verksamhet inom optikprodukter med säte i Täby. Detta tyder på en nicheverksamhet som sannolikt säljer glasögon, solglasögon eller tillbehör till detaljhandeln. Branschen kännetecknas ofta av höga varukostnader och konkurrens, vilket gör vinstmarginalen på 4,1% förståelig men samtidigt utmanande för lönsamhet på sikt.

Finansiella Nyckeltal

Resultat: Resultatet har förbättrats med 29,0% från 6 931 SEK till 8 944 SEK, vilket är positivt men inte i samma takt som omsättningsökningen, vilket indikerar ökade kostnader eller sämre marginaler.

Soliditet: Soliditeten på 0,5% är extremt låg och långt under branschnormer, vilket indikerar att företaget är mycket skuldsatt och har begränsat finansiellt handlingsutrymme vid oförutsedda händelser.

Eget kapital: Eget kapital har minskat kraftigt med 32,2% från 66 477 SEK till 45 046 SEK trots positivt resultat, vilket tyder på att företaget antingen har utdelat medel till ägarna eller har redovisningsmässiga justeringar som påverkar kapitalet.

Nettoomsättning: Omsättningen har ökat dramatiskt med 96,6% från 120 627 SEK till 219 563 SEK, vilket visar en mycket stark försäljningsutveckling och framgångsrik marknadspenetrering.

Huvudrisker

  • Extremt låg soliditet på 0,5% skapar stor finansiell sårbarhet och begränsar möjligheten till ytterligare lån eller investeringar.
  • Kraftig minskning av eget kapital med 21 431 SEK trots positivt resultat indikerar potentiella uttag eller förluster i dotterbolag.
  • Vinstmarginalen på endast 4,1% är låg och gör företaget känsligt för kostnadsökningar eller konkurrenstryck.

Möjligheter

  • Mycket stark omsättningstillväxt på 96,6% visar att företaget har god marknadsposition och framgångsrika säljaktiviteter.
  • Positiv resultatutveckling med 29,0% ökning till 8 944 SEK visar att verksamheten genererar vinst trots utmaningar.
  • Tillgångstillväxt på 10,6% till 244 756 SEK indikerar investeringar i verksamheten som kan bära frukt framöver.

Trendanalys

Företaget visar starka tillväxttrender i omsättning (+96,6%) och resultat (+29,0%) men alarmerande negativ trend i eget kapital (-32,2%). Den finansiella strukturen har försämrats avsevärt trots operativa framgångar, vilket skapar en paradoxal situation där verksamheten växer men balansräkningen försvagas.