1 016 541 000 SEK
Omsättning
▼ 8,4%
149 032 000 SEK
Resultat efter finansnetto
▲ 243,6%
82,5%
Soliditet
Mycket God
14,7%
Vinstmarginal
Hög
25 000 SEK
ÅRETS UTDELNING
2024-06-11

Substansvärdering

Tillgångar:402 908 SEK
Skulder:-70 520 SEK
Substansvärde:332 388 SEK

ℹ️ Om substansvärdering

Vad det är: Substansvärdering baseras på företagets tillgångar minus skulder enligt balansräkningen. Det representerar det värde som skulle återstå om företaget likviderades.

Begränsningar: Denna metod tar inte hänsyn till framtida kassaflöden, immateriella tillgångar (som varumärken eller kundrelationer), eller företagets lönsamhet. Den kan underskatta värdet för lönsamma företag och överskatta värdet för företag med gamla eller svårvärderade tillgångar.

Viktiga händelser

Händelser under verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade under verksamhetsåret.

Händelser efter verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade efter verksamhetsåret.

Finansiell analys av senaste bokslutet (2023) i

Sammanfattning

Företaget visar en paradoxal utveckling med en minskad omsättning men en kraftigt förbättrad lönsamhet. Resultatet har mer än fördubblats trots lägre intäkter, vilket tyder på en betydande effektivisering eller enstaka extraordinära händelser. Den höga soliditeten på 82,5% indikerar ett mycket stabilt kapitalunderlag, men omsättningsminskningen på -8,4% är en varningssignal som kräver uppmärksamhet. Företaget verkar befinna sig i en fas av omvandling där lönsamheten prioriteras framför ren tillväxt.

Företagsbeskrivning

Företaget är ett måleriföretag som utför både invändig och utvändig målning, inklusive arbeten i trapphus, lägenheter och i samband med om- och nybyggnation. Denna typ av verksamhet är ofta projektbaserad och konjunkturkänslig, vilket kan förklara variationer i omsättning mellan år.

Finansiella Nyckeltal

Resultat: Resultatet förbättrades dramatiskt från 43 379 000 SEK till 149 032 000 SEK, en ökning på 105 653 000 SEK eller +243.6%. Denna extremt höga siffra i förhållande till omsättningen är ovanlig och kan bero på en extraordinär händelse som en försäljning av tillgångar.

Soliditet: En soliditet på 82.5% är exceptionellt hög och visar att företaget i mycket liten grad är belånat. Det ger en mycket god finansiell styrka och motståndskraft mot nedgångar.

Eget kapital: Eget kapital ökade från 216 956 SEK till 332 388 SEK, en tillväxt på 115 432 SEK eller +53.2%. Denna förbättring drivs sannolikt av det mycket höga årets resultat.

Nettoomsättning: Omsättningen minskade från 1 122 634 SEK till 1 016 541 SEK, en nedgång på 106 093 SEK eller -8.4%. Detta kan tyda på färre projekt eller lägre omsättning per kund.

Huvudrisker

  • Omsättningsminskningen på -8.4% är en tydlig riskindikator och kan signalera att företaget tappar marknadsandelar eller att efterfrågan på dess tjänster avtar.
  • Den extremt höga resultatsiffran på 149 miljoner SEK vid en omsättning på 1 miljon SEK är orimlig och tyder på en felaktighet eller en engångspostering, vilket skapar osäkerhet kring den löpande verksamhetens verkliga lönsamhet.

Möjligheter

  • Den exceptionellt höga soliditeten på 82.5% ger företaget ett starkt kapitalunderlag för att investera i tillväxt, exempelvis genom att anställa fler målare eller marknadsföra sig aggressivt.
  • Den starka kapitaltillväxten på +53.2% ökar företagets finansiella säkerhet och ger möjlighet att ta sig an större och mer lönsamma projekt.

Trendanalys

Trenderna är motstridiga: omsättning (-8.4%) och resultat (+243.6%) rör sig i diametralt motsatta riktningar. Tillgångar (+27.2%) och eget kapital (+53.2%) växer däremot kraftigt, vilket tillsammans med den höga soliditeten pekar på en förbättrad balansräkning trots omsättningsnedgången.