1 184 749 SEK
Omsättning
▲ 5,4%
386 658 SEK
Resultat efter finansnetto
▲ 16%
89,5%
Soliditet
Mycket God
32,6%
Vinstmarginal
Mycket Hög
0 SEK
ÅRETS UTDELNING
Ingen utdelning

Substansvärdering

Tillgångar:1 265 280 SEK
Skulder:-133 158 SEK
Substansvärde:1 132 122 SEK

ℹ️ Om substansvärdering

Vad det är: Substansvärdering baseras på företagets tillgångar minus skulder enligt balansräkningen. Det representerar det värde som skulle återstå om företaget likviderades.

Begränsningar: Denna metod tar inte hänsyn till framtida kassaflöden, immateriella tillgångar (som varumärken eller kundrelationer), eller företagets lönsamhet. Den kan underskatta värdet för lönsamma företag och överskatta värdet för företag med gamla eller svårvärderade tillgångar.

Viktiga händelser

Händelser under verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade under verksamhetsåret.

Händelser efter verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade efter verksamhetsåret.

Finansiell analys av senaste bokslutet (2023) i

Sammanfattning

Företaget visar en paradoxal situation med stark lönsamhet men oroande kapitalnedgång. Trots att omsättningen och resultatet ökar markant, minskar både eget kapital och totala tillgångar avsevärt. Den mycket höga vinstmarginalen på 32,6% och soliditeten på 89,5% indikerar ett extremt lönsamt och skuldfritt företag, men den snabba kapitalförbrukningen tyder på att vinsterna inte återinvesteras eller att det skett betydande utdelningar eller andra kapitalutflöden.

Företagsbeskrivning

Företaget bedriver måleriverksamhet i Uppsala, vilket är en tjänstebaserad verksamhet med typiskt låga kapitalinvesteringar och höga rörelsemarginaler. Denna branschkaraktär förklarar den höga soliditeten och vinstmarginalen, eftersom verksamheten främst kräver arbetskraft snarare än stora materiella tillgångar.

Finansiella Nyckeltal

Resultat: Resultatet förbättrades avsevärt från 333 376 SEK till 386 658 SEK, en ökning med 53 282 SEK eller 16,0%, vilket demonstrerar excellenta operativa resultat och kostnadskontroll.

Soliditet: Soliditeten på 89,5% är exceptionellt hög och visar att företaget är nästan helt finansierat med eget kapital. Detta ger mycket god finansiell stabilitet och låg risk för borgenärer, men kan också indikera en försiktig eller ineffektiv kapitalanvändning.

Eget kapital: Eget kapital minskade kraftigt från 1 370 866 SEK till 1 132 122 SEK, en nedgång på 238 744 SEK (-17,4%). Detta är anmärkningsvärt då årets starka resultat borde ha ökat kapitalet, vilket tyder på stora uttag av vinst till ägarna.

Nettoomsättning: Omsättningen ökade från 1 123 781 SEK till 1 184 749 SEK, en positiv tillväxt på 5,4% som visar att företaget lyckats öka sin försäljning trots den generella nedgången i balansräkningen.

Huvudrisker

  • Kraftig minskning av eget kapital med 238 744 SEK på ett år riskerar att underminera den långsiktiga finansiella styrkan trots hög soliditet
  • Minskande tillgångar med 283 474 SEK (-18,3%) kan indikera nedskärningar i verksamheten eller investeringsbrist som begränsar framtida tillväxtpotential
  • Beroende av kontinuerligt höga vinstmarginaler i en konjunkturkänslig bransch som måleri

Möjligheter

  • Exceptionellt hög vinstmarginal på 32,6% ger utrymme för investeringar eller prissänkningar för att konkurrera
  • Stark kassaflödesgenerering från den lönsamma verksamheten kan finansiera framtida expansion
  • Mycket hög soliditet på 89,5% ger utrymme för skuldsättning om investeringsbehov uppstår