601 023 SEK
Omsättning
▼ 14%
140 900 SEK
Resultat efter finansnetto
▼ 10,3%
44,5%
Soliditet
Mycket God
23,4%
Vinstmarginal
Mycket Hög
100 000 SEK
ÅRETS UTDELNING
2024-08-06

Substansvärdering

Tillgångar:363 776 SEK
Skulder:-202 061 SEK
Substansvärde:161 715 SEK

ℹ️ Om substansvärdering

Vad det är: Substansvärdering baseras på företagets tillgångar minus skulder enligt balansräkningen. Det representerar det värde som skulle återstå om företaget likviderades.

Begränsningar: Denna metod tar inte hänsyn till framtida kassaflöden, immateriella tillgångar (som varumärken eller kundrelationer), eller företagets lönsamhet. Den kan underskatta värdet för lönsamma företag och överskatta värdet för företag med gamla eller svårvärderade tillgångar.

Viktiga händelser

Händelser under verksamhetsåret

Bolaget har under sitt första verksamhetsår haft en mycket gynnsam utveckling. Strategiska kundavtal och synergier med partners har inneburit en orderingång i linje med eller över förväntan. Motsvarande kundavtal och inkommande projekt kommer att innebära en ökad omsättning och god lönsamhet även under kommande räkenskapsår. Muneris Education ser fram emot kommande år har en tydlig ambition kring tillväxt och fortsatt utveckling av verksamheten.

Händelser efter verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade efter verksamhetsåret.

Analys av viktiga händelser

  • Bolaget har under året etablerat strategiska kundavtal och synergier med partners som har gett en orderingång i linje med eller över förväntan.
  • Bolaget ser fram emot kommande år med en tydlig ambition kring tillväxt och fortsatt utveckling av verksamheten.
  • Inkommande projekt enligt bolaget kommer att innebära en ökad omsättning och god lönsamhet under kommande räkenskapsår.

Finansiell analys av senaste bokslutet (2024) i

Sammanfattning

Företaget visar en blandad bild med en tydlig nedgång i omsättning och resultat men samtidigt en förbättring av eget kapital. Den mycket höga vinstmarginalen på 23.4% indikerar en effektiv kostnadskontroll och en lönsam affärsmodell trots minskade intäkter. Den negativa omsättningstillväxten på -13.9% är oroande och pekar på utmaningar i försäljning eller marknadsposition, medan soliditeten på 44.5% är stabil och ger ett gott skydd mot obetalda skulder. Företaget befinner sig i en fas där det behöver vända den negativa omsättningstrenden för att uppnå hållbar tillväxt.

Företagsbeskrivning

Munerisit Education är ett utbildningsföretag som levererar färdiga utbildningspaket och företagsanpassade utbildningar till företagskunder, främst via Microsoft Teams eller på plats hos kund. Verksamheten är projektbaserad och kundanpassad, vilket kan förklara variationer i omsättning mellan perioder beroende på projektcykler och orderingång.

Finansiella Nyckeltal

Resultat: Resultatet minskade från 157 002 SEK till 140 900 SEK, en nedgång på 16 102 SEK eller -10.3%. Trots lägre omsättning lyckades bolaget behålla en hög lönsamhet tack vare god kostnadskontroll.

Soliditet: Soliditeten på 44.5% är god och visar att nästan hälften av företagets tillgångar finansieras med eget kapital. Detta ger en stabil finansieringsstruktur och god kreditvärdighet.

Eget kapital: Eget kapital ökade från 149 698 SEK till 161 715 SEK, en förbättring på 12 017 SEK eller +8.0%. Denna ökning beror främst på att årets vinst tillförts det egna kapitalet.

Nettoomsättning: Omsättningen minskade från 698 440 SEK till 601 023 SEK, en nedgång på 97 417 SEK eller -13.9%. Detta indikerar en svagare försäljningsutveckling under räkenskapsåret.

Huvudrisker

  • Omsättningen har minskat med 97 417 SEK på ett år, vilket är en signifikant nedgång och en risk för företagets framtida tillväxt.
  • Tillgångarna har minskat med 85 229 SEK (-19.0%), vilket kan indikera att företaget har sålt av tillgångar eller minskat sina investeringar.
  • En fortsatt negativ trend i omsättning kan hota den höga vinstmarginalen på sikt om fasta kostnader inte kan anpassas.

Möjligheter

  • En mycket hög vinstmarginal på 23.4% visar på en extremt lönsam kärnverksamhet och god förmåga att kontrollera kostnader.
  • Eget kapital ökade med 12 017 SEK till 161 715 SEK, vilket ger bättre finansiell styrka och möjlighet till framtida investeringar.
  • Bolaget nämner strategiska avtal och en orderingång som förväntas ge ökad omsättning och god lönsamhet kommande år.