645 000 SEK
Omsättning
▼ 71,2%
214 000 SEK
Resultat efter finansnetto
▼ 47%
71,1%
Soliditet
Mycket God
33,1%
Vinstmarginal
Mycket Hög
200 000 SEK
ÅRETS UTDELNING
2024-04-04

Substansvärdering

Tillgångar:372 384 SEK
Skulder:-107 444 SEK
Substansvärde:264 940 SEK

ℹ️ Om substansvärdering

Vad det är: Substansvärdering baseras på företagets tillgångar minus skulder enligt balansräkningen. Det representerar det värde som skulle återstå om företaget likviderades.

Begränsningar: Denna metod tar inte hänsyn till framtida kassaflöden, immateriella tillgångar (som varumärken eller kundrelationer), eller företagets lönsamhet. Den kan underskatta värdet för lönsamma företag och överskatta värdet för företag med gamla eller svårvärderade tillgångar.

Viktiga händelser

Händelser under verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade under verksamhetsåret.

Händelser efter verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade efter verksamhetsåret.

Finansiell analys av senaste bokslutet (2024) i

Sammanfattning

Företaget visar en mycket oroande utveckling med kraftiga nedgångar inom samtliga nyckeltal. Trots en hög vinstmarginal på 33.1% har både omsättning och resultat minskat dramatiskt, vilket tyder på en betydande kontraktion i verksamheten. Den höga soliditeten på 71.1% ger viss finansiell stabilitet, men den snabba nedgången i eget kapital med 33.6% är alarmerande. Företaget verkar befinna sig i en allvarlig omstruktureringsfas eller genomgår en kraftig nedskalning.

Företagsbeskrivning

Företaget verkar inom installation, service och konsultation av säkerhet, el, tele och data, samt kapitalförvaltning och fastighetsförvaltning. Den breda verksamhetsbeskrivningen tyder på ett mångfacetterat företag, men den kraftiga omsättningsminskningen på -71.2% kan indikera att vissa verksamhetsgrenar har lagts ned eller att större kunder försvunnit.

Finansiella Nyckeltal

Resultat: Resultatet har halverats från 404 000 SEK till 214 000 SEK, en minskning på 47.0%. Trots den dramatiska omsättningsminskningen lyckades företaget fortfarande generera vinst, vilket indikerar god kostnadskontroll eller att mindre lönsamma delar av verksamheten har avvecklats.

Soliditet: Soliditeten på 71.1% är mycket hög och visar att företaget är kapitalstarkt med låg belåning. Detta ger en viss buffert mot kriser trots de negativa trenderna.

Eget kapital: Eget kapital har minskat från 398 860 SEK till 264 940 SEK, en nedgång på 133 920 SEK eller 33.6%. Denna minskning korrelerar med resultatminskningen och eventuella utdelningar eller förluster i andra resultatposter.

Nettoomsättning: Omsättningen har minskat kraftigt från 2 241 716 SEK till 645 234 SEK, en nedgång på 71.2%. Detta är en extrem minskning som tyder på att företaget har förlorat betydande intäktskällor eller avvecklat delar av sin verksamhet.

Huvudrisker

  • Kraftig omsättningsminskning på 71.2% från 2 241 716 SEK till 645 234 SEK hotar företagets långsiktiga överlevnad
  • Resultatet har halverats från 404 000 SEK till 214 000 SEK trots den höga vinstmarginalen
  • Eget kapital har minskat med 133 920 SEK till 264 940 SEK, vilket begränsar investeringsmöjligheter
  • Tillgångarna har reducerats med 202 891 SEK till 372 384 SEK, vilket kan påverka operativ kapacitet

Möjligheter

  • Mycket hög vinstmarginal på 33.1% visar att kvarvarande verksamhet är mycket lönsam
  • Exceptionellt hög soliditet på 71.1% ger god finansiell stabilitet och möjlighet till investeringar
  • Företaget kan ha genomgått en lyckad omstrukturering där olönsam verksamhet avvecklats
  • Den höga soliditeten ger utrymme för att ta lån eller investera i ny tillväxt om marknadsförhållandena förbättras