881 000 SEK
Omsättning
▲ 140,7%
134 000 SEK
Resultat efter finansnetto
▲ 152,8%
48%
Soliditet
Mycket God
15,2%
Vinstmarginal
Hög
80 000 SEK
ÅRETS UTDELNING
2023-12-19

Substansvärdering

Tillgångar:370 623 SEK
Skulder:-181 185 SEK
Substansvärde:133 934 SEK

ℹ️ Om substansvärdering

Vad det är: Substansvärdering baseras på företagets tillgångar minus skulder enligt balansräkningen. Det representerar det värde som skulle återstå om företaget likviderades.

Begränsningar: Denna metod tar inte hänsyn till framtida kassaflöden, immateriella tillgångar (som varumärken eller kundrelationer), eller företagets lönsamhet. Den kan underskatta värdet för lönsamma företag och överskatta värdet för företag med gamla eller svårvärderade tillgångar.

Viktiga händelser

Händelser under verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade under verksamhetsåret.

Händelser efter verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade efter verksamhetsåret.

Finansiell analys av senaste bokslutet (2023) i

Sammanfattning

Företaget visar en exceptionellt stark tillväxt under det senaste räkenskapsåret med en omsättningsökning på över 140% och en resultatökning på över 150%. Denna dramatiska förbättring, från en relativt låg basnivå, indikerar att verksamheten antingen har genomgått en betydande expansion, etablerat sig på marknaden efter en startfas, eller drabbats av en extraordinär positiv händelse. Den höga vinstmarginalen på 15,2% visar att tillväxten är lönsam och att företaget har god kontroll över sina kostnader. Den starka soliditeten på 48% ger ett gott skydd mot obetalda skulder. Sammantaget pekar siffrorna på ett ungt, växande och lönsamt företag som befinner sig i en mycket positiv utvecklingsfas.

Företagsbeskrivning

Företaget bedriver en däckverkstad med personlig service samt försäljning av däck och fälgar. Denna typ av verksamhet är ofta lokal och kundorienterad, med en blandning av serviceintäkter och produktförsäljning. Den starka tillväxten kan tyda på ett framgångsrikt etablering på den lokala marknaden i Tranemo.

Finansiella Nyckeltal

Resultat: Årets resultat förbättrades avsevärt från 53 000 SEK till 134 000 SEK, en ökning med 81 000 SEK eller 152,8%. Denna ökning är högre än omsättningstillväxten, vilket visar på förbättrad lönsamhet och effektivitet i verksamheten.

Soliditet: En soliditet på 48,0% anses vara mycket god och betyder att nästan hälften av företagets tillgångar finansieras med eget kapital. Detta ger företaget finansiell stabilitet och ett lågt beroende av lånade medel.

Eget kapital: Eget kapital stärktes kraftigt från 51 248 SEK till 133 934 SEK, en ökning med 82 686 SEK eller 161,3%. Denna förbättring kan huvudsakligen härledas till det starka resultatet på 134 000 SEK, vilket har tillfört kapital till företaget.

Nettoomsättning: Omsättningen ökade dramatiskt från 365 557 SEK till 881 427 SEK, en ökning med 515 870 SEK eller 140,7%. Detta är en mycket stark tillväxt som indikerar en betydande ökning av försäljningsvolymen eller ett lyckat inträde på nya marknader.

Huvudrisker

  • Den extrema tillväxttakten kan vara svår att upprätthålla på lång sikt, vilket riskerar att skapa orimliga förväntningar på framtida resultat.
  • Trots den starka tillväxten är företagets absoluta storlek fortfarande relativt liten (omsättning under 1 miljon SEK), vilket gör det sårbart för plötsliga förändringar i marknaden eller konkurrenssituationen.
  • En stor del av den finansiella förbättringen härrör från ett enda räkenskapsår; en nedgång i efterfrågan skulle snabbt kunna påverka den positiva trenden.

Möjligheter

  • Den höga vinstmarginalen på 15,2% visar på en effektiv verksamhetsmodell med goda möjligheter att generera kassaflöden för framtida investeringar.
  • Den exceptionella tillväxten från 365 557 SEK till 881 427 SEK visar en stark marknadsacceptans och en tydlig potential för fortsatt expansion.
  • Den starka soliditeten på 48,0% ger företaget goda förutsättningar att ansöka om finansiering för ytterligare tillväxt, till exempel investeringar i ny utrustning eller lokaler.