1 531 143 SEK
Omsättning
▲ 152,5%
1 255 464 SEK
Resultat efter finansnetto
▲ 99,9%
85,7%
Soliditet
Mycket God
82%
Vinstmarginal
Mycket Hög
200 000 SEK
ÅRETS UTDELNING
2024-03-25

Substansvärdering

Tillgångar:2 153 082 SEK
Skulder:-256 011 SEK
Substansvärde:1 647 071 SEK

ℹ️ Om substansvärdering

Vad det är: Substansvärdering baseras på företagets tillgångar minus skulder enligt balansräkningen. Det representerar det värde som skulle återstå om företaget likviderades.

Begränsningar: Denna metod tar inte hänsyn till framtida kassaflöden, immateriella tillgångar (som varumärken eller kundrelationer), eller företagets lönsamhet. Den kan underskatta värdet för lönsamma företag och överskatta värdet för företag med gamla eller svårvärderade tillgångar.

Viktiga händelser

Händelser under verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade under verksamhetsåret.

Händelser efter verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade efter verksamhetsåret.

Finansiell analys av senaste bokslutet (2023) i

Sammanfattning

Företaget visar en exceptionellt stark finansiell utveckling med kraftiga förbättringar i lönsamhet och tillväxt. Den mycket höga vinstmarginalen på 82% och soliditeten på 85,7% indikerar ett extremt lönsamt och stabilt företag. Trots en liten minskning av totala tillgångar har företaget mer än fördubblat sin omsättning och nästan fördubblat sitt resultat på ett år, vilket tyder på en mycket effektiv verksamhet med god kontroll över kostnaderna.

Företagsbeskrivning

Företaget bedriver försäljning och service av elektronik inom IT-branschen inklusive datorer och nätverk, samt distribuering av bredband och kabel-TV. Verksamheten omfattar även förvaltning av aktier. Med säte i Hultsfred och etablerat sedan 2012 representerar detta ett moget företag inom IT- och telekomsektorn.

Finansiella Nyckeltal

Resultat: Resultatet förbättrades avsevärt från 628 186 SEK till 1 255 464 SEK, en ökning på 99,9% som demonstrerar exceptionell lönsamhet och kostnadseffektivitet.

Soliditet: Soliditeten på 85,7% är exceptionellt hög och indikerar ett mycket stabilt företag med låg belåning och god kreditvärdighet.

Eget kapital: Eget kapital ökade från 936 907 SEK till 1 647 071 SEK, en tillväxt på 75,8% som främst drivs av det starka årets resultat och förstärker företagets finansiella stabilitet.

Nettoomsättning: Omsättningen ökade kraftigt från 606 347 SEK till 1 531 143 SEK, en tillväxt på 152,5% som visar på stark marknadsposition och framgångsrik försäljningsstrategi.

Huvudrisker

  • Tillgångarna minskade med 1,0% från 2 175 318 SEK till 2 153 082 SEK vilket kan indikera nedskärningar i investeringar eller försäljning av tillgångar
  • Den extremt höga vinstmarginalen på 82% kan vara svår att upprätthålla långsiktigt i en konkurrensutsatt bransch
  • Företagets verksamhetsmodell med både IT-handel och aktieförvaltning skapar exponering mot flera olika marknadscykler

Möjligheter

  • Exceptionell omsättningstillväxt på 152,5% visar på stark marknadsposition och expansionspotential
  • Mycket hög lönsamhet med 1 255 464 SEK i vinst ger goda förutsättningar för framtida investeringar och utdelning
  • Soliditeten på 85,7% ger utmärkta förutsättningar för att säkra finansiering till förmånliga villkor för framtida expansion