3 132 950 SEK
Omsättning
▲ 90,1%
323 529 SEK
Resultat efter finansnetto
▼ 15,3%
18%
Soliditet
Stabil
10,3%
Vinstmarginal
Hög
0 SEK
ÅRETS UTDELNING
Ingen utdelning

Substansvärdering

Tillgångar:3 386 817 SEK
Skulder:-2 725 635 SEK
Substansvärde:411 182 SEK

ℹ️ Om substansvärdering

Vad det är: Substansvärdering baseras på företagets tillgångar minus skulder enligt balansräkningen. Det representerar det värde som skulle återstå om företaget likviderades.

Begränsningar: Denna metod tar inte hänsyn till framtida kassaflöden, immateriella tillgångar (som varumärken eller kundrelationer), eller företagets lönsamhet. Den kan underskatta värdet för lönsamma företag och överskatta värdet för företag med gamla eller svårvärderade tillgångar.

Viktiga händelser

Händelser under verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade under verksamhetsåret.

Händelser efter verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade efter verksamhetsåret.

Finansiell analys av senaste bokslutet (2023) i

Sammanfattning

Företaget visar en blandad bild med stark omsättningstillväxt men samtidigt ett sjunkande resultat. Den exceptionellt höga omsättningsökningen på 90,1% indikerar att verksamheten har skalats upp kraftigt, vilket är positivt. Trots detta har rörelsens lönsamhet försämrats, vilket visas genom att resultatet minskat med 15,3% trots den mycket högre omsättningen. Det egna kapitalet har mer än fördubblats, vilket stärker balansräkningen, men den låga soliditeten på 18% visar att företaget fortfarande är starkt beroende av skuldfinansiering. Övergripande befinner sig företaget i en expansionsfas med fokus på tillväxt, men med utmaningar att öka lönsamheten i denna skala.

Företagsbeskrivning

Företaget bedriver saltvattensfiske. Detta är en kapitalintensiv verksamhet som kräver investeringar i båtar, utrustning och tillstånd. Den snabba omsättningstillväxten är typisk för ett företag som etablerar sig på marknaden och bygger upp sin verksamhetsvolym.

Finansiella Nyckeltal

Resultat: Resultatet sjönk från 381 996 SEK till 323 529 SEK, en minskning på 15,3%. Detta är anmärkningsvärt mot bakgrund av den starka omsättningstillväxten och kan tyda på ökade kostnader eller lägre marginaler i den utökade verksamheten.

Soliditet: Soliditeten på 18,0% är relativt låg och indikerar att företaget är skuldsatt. Detta är vanligt i kapitalintensiva branscher som kräver stora investeringar i materiella tillgångar, men det medför en högre finansiell risk.

Eget kapital: Det egna kapitalet ökade från 177 226 SEK till 411 182 SEK, en tillväxt på 132,0%. Denna förbättring är direkt kopplad till årets vinst på 323 529 SEK, vilket har tillfört kapital till företaget.

Nettoomsättning: Omsättningen ökade kraftigt från 1 732 942 SEK till 3 132 950 SEK, en tillväxt på 90,1%. Detta visar att företaget har lyckats öka sin försäljningsvolym avsevärt under året.

Huvudrisker

  • Den sjunkande vinstmarginalen trots stark omsättningstillväxt är en varningssignal för lönsamhetsutmaningar.
  • Låg soliditet på 18,0% visar på ett högt belåningsgrad och sårbarhet för räntehöjningar och ekonomiska nedgångar.
  • Tillgångarna har i princip stått stilla (+0,2%), vilket kan tyda på att investeringarna i den fysiska kapaciteten inte hängt med i den snabba omsättningstillväxten.

Möjligheter

  • Exceptionellt stark omsättningstillväxt på 90,1% visar på en mycket god marknadsposition och efterfrågan på företagets produkter.
  • En vinstmarginal på 10,3% klassificeras som hög och visar att verksamheten i grunden är lönsam.
  • Kraftig tillväxt av eget kapital med 132,0% stärker företagets finansiella bas och ger bättre förutsättningar för framtida investeringar.