24 569 000 SEK
Omsättning
▲ 37,5%
1 108 000 SEK
Resultat efter finansnetto
▼ 39,2%
33%
Soliditet
God
4,4%
Vinstmarginal
Låg
800 000 SEK
ÅRETS UTDELNING
2024-06-24

Substansvärdering

Tillgångar:7 573 712 SEK
Skulder:-4 747 301 SEK
Substansvärde:1 413 411 SEK

ℹ️ Om substansvärdering

Vad det är: Substansvärdering baseras på företagets tillgångar minus skulder enligt balansräkningen. Det representerar det värde som skulle återstå om företaget likviderades.

Begränsningar: Denna metod tar inte hänsyn till framtida kassaflöden, immateriella tillgångar (som varumärken eller kundrelationer), eller företagets lönsamhet. Den kan underskatta värdet för lönsamma företag och överskatta värdet för företag med gamla eller svårvärderade tillgångar.

Viktiga händelser

Händelser under verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade under verksamhetsåret.

Händelser efter verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade efter verksamhetsåret.

Finansiell analys av senaste bokslutet (2023) i

Sammanfattning

Företaget visar en motsägelsefull utveckling med stark omsättningstillväxt men samtidigt försämrad lönsamhet och eget kapital. Den kraftiga omsättningsökningen på 37,5% indikerar framgångsrik försäljning eller expansion, men detta har inte översatts till bättre resultat. Tvärtom har vinsten minskat kraftigt samtidigt som soliditeten försvagats, vilket tyder på att kostnaderna ökat snabbare än intäkterna. Företaget befinner sig i en situation där tillväxt går före lönsamhet, vilket skapar finansiell press trots ökade tillgångar.

Företagsbeskrivning

Företaget är etablerat sedan 2011 och har sitt säte i Älvdalen. Baserat på den finansiella profilen med omsättning på 25 miljoner SEK och tillgångar på 7,6 miljoner SEK verkar det röra sig om ett mindre eller medelstort företag, möjligen inom tillverkning, handel eller tjänstesektor. Den låga vinstmarginalen på 4,4% är typiskt för branscher med hård konkurrens eller höga rörliga kostnader.

Finansiella Nyckeltal

Resultat: Resultatet minskade från 1 822 000 SEK till 1 108 000 SEK, en nedgång på 714 000 SEK eller 39,2%. Denna minskning är oroande då den inträffar trots betydande omsättningsökning.

Soliditet: Soliditeten på 33,0% är acceptabel men inte stark. Det innebär att 33% av tillgångarna finansieras med eget kapital, vilket ger ett visst säkerhetsmarginal men samtidigt visar på ett beroende av lånade medel.

Eget kapital: Eget kapital minskade från 1 797 298 SEK till 1 413 411 SEK, en nedgång på 383 887 SEK. Denna minskning beror sannolikt på att delar av vinsten har utdelats eller att förluster tidigare under året påverkat kapitalet.

Nettoomsättning: Omsättningen ökade kraftigt från 17 965 843 SEK till 25 048 503 SEK, en tillväxt på 7 082 660 SEK eller 39,4%. Detta är en mycket positiv utveckling som visar stark försäljningsframgång.

Huvudrisker

  • Kraftig resultatminskning på 714 000 SEK trots stor omsättningsökning tyder på ökade kostnader eller sämre priser
  • Minskande eget kapital med 383 887 SEK försvagar företagets finansiella stabilitet
  • Låg vinstmarginal på 4,4% begränsar möjligheten till investeringar och buffertar
  • Soliditeten på 33% kan bli utmanad om räntor stiger eller tillgångar minskar i värde

Möjligheter

  • Stark omsättningstillväxt på 7 082 660 SEK visar att företaget kan expandera marknadsandelar
  • Positivt resultat trots utmaningar visar att verksamheten är livskraftig
  • Tillgångstillväxt på 605 338 SEK indikerar kapacitetsutbyggnad för framtida tillväxt
  • Etablerat företag sedan 2011 med erfarenhet av att överleva konjunktursvängningar