419 246 SEK
Omsättning
▼ 34,2%
55 561 SEK
Resultat efter finansnetto
▼ 44,4%
69,3%
Soliditet
Mycket God
13,3%
Vinstmarginal
Hög
50 000 SEK
ÅRETS UTDELNING
2024-06-17

Substansvärdering

Tillgångar:283 778 SEK
Skulder:-87 095 SEK
Substansvärde:196 683 SEK

ℹ️ Om substansvärdering

Vad det är: Substansvärdering baseras på företagets tillgångar minus skulder enligt balansräkningen. Det representerar det värde som skulle återstå om företaget likviderades.

Begränsningar: Denna metod tar inte hänsyn till framtida kassaflöden, immateriella tillgångar (som varumärken eller kundrelationer), eller företagets lönsamhet. Den kan underskatta värdet för lönsamma företag och överskatta värdet för företag med gamla eller svårvärderade tillgångar.

Viktiga händelser

Händelser under verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser har inträffat under räkenskapsåret.

Händelser efter verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade efter verksamhetsåret.

Finansiell analys av senaste bokslutet (2023) i

Sammanfattning

Företaget visar en tydlig negativ trend med betydande försämringar inom samtliga nyckeltal. Trots en hög vinstmarginal på 13.2% har både omsättning och resultat minskat kraftigt jämfört med föregående år. Den höga soliditeten på 69.3% ger viss finansiell stabilitet, men den snabba nedgången i eget kapital och tillgångar indikerar en problematisk utveckling för detta etablerade men krympande företag.

Företagsbeskrivning

Företaget är ett målarlag med säte i Stockholm som registrerades 2018 och bedriver måleriverksamhet. Detta är en bransch med konjunkturkänslighet där omsättningen ofta påverkas av bygg- och renoveringsaktiviteter i samhället.

Finansiella Nyckeltal

Resultat: Resultatet har försämrats från 99 888 SEK till 55 561 SEK, en minskning på 44 327 SEK eller 44.4%. Trots den kraftiga omsättningsminskningen lyckades företaget fortfarande generera vinst, vilket visar på god kostnadskontroll.

Soliditet: Soliditeten på 69.3% är mycket hög och visar att företaget är väl kapitaliserat med låg belåning. Detta ger en god buffert mot kortsiktiga ekonomiska svårigheter.

Eget kapital: Eget kapital har minskat från 253 578 SEK till 196 683 SEK, en nedgång på 56 895 SEK. Denna minskning beror främst på att årets vinst inte räckte till för att kompensera för eventuella utdelningar eller andra kapitalförändringar.

Nettoomsättning: Omsättningen har minskat från 637 248 SEK till 419 246 SEK, en nedgång på 218 002 SEK eller 34.2%. Detta indikerar en betydande förlust av intäkter och kundunderlag.

Huvudrisker

  • Kraftig omsättningsminskning på 34.2% indikerar förlorade kunder eller minskad efterfrågan på tjänster
  • Resultatnedgång på 44.4% trots hög vinstmarginal visar på strukturella utmaningar
  • Eget kapital minskade med 56 895 SEK vilket begränsar investeringsmöjligheter
  • Tillgångarna minskade med 68 203 SEK vilket kan påverka verksamhetens kapacitet

Möjligheter

  • Hög vinstmarginal på 13.2% visar att företaget kan vara lönsamt även vid lägre omsättning
  • Mycket hög soliditet på 69.3% ger god finansiell styrka och kreditvärdighet
  • Etablerat företag sedan 2018 med bevisad förmåga att generera vinst över tid
  • Befintligt eget kapital på 196 683 SEK ger möjlighet till investeringar för att vända trenden

Trendanalys

Alla nyckeltal visar starkt negativa trender: omsättning (-34.2%), resultat (-44.4%), eget kapital (-22.4%) och tillgångar (-19.4%). Denna konsekventa nedåtgående trend över samtliga parametrar indikerar strukturella problem snarare än tillfälliga fluktuationer. Trots detta behåller företaget god lönsamhet och finansiell stabilitet genom sin höga soliditet.