5 643 000 SEK
Omsättning
▲ 28%
833 000 SEK
Resultat efter finansnetto
▲ 64,3%
36,3%
Soliditet
God
14,4%
Vinstmarginal
Hög
250 000 SEK
ÅRETS UTDELNING
2023-04-03

Substansvärdering

Tillgångar:4 757 293 SEK
Skulder:-2 901 501 SEK
Substansvärde:1 220 792 SEK

ℹ️ Om substansvärdering

Vad det är: Substansvärdering baseras på företagets tillgångar minus skulder enligt balansräkningen. Det representerar det värde som skulle återstå om företaget likviderades.

Begränsningar: Denna metod tar inte hänsyn till framtida kassaflöden, immateriella tillgångar (som varumärken eller kundrelationer), eller företagets lönsamhet. Den kan underskatta värdet för lönsamma företag och överskatta värdet för företag med gamla eller svårvärderade tillgångar.

Viktiga händelser

Händelser under verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade under verksamhetsåret.

Händelser efter verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade efter verksamhetsåret.

Finansiell analys av senaste bokslutet (2022) i

Sammanfattning

Företaget visar en exceptionellt stark finansiell utveckling med betydande förbättringar på alla nyckelområden. Den höga vinstmarginalen på 14,3% kombinerat med imponerande tillväxttakter indikerar ett effektivt verksamhetsutövande och god lönsamhet. Soliditeten på 36,3% är stabil och företaget har successivt stärkt sin kapitalstruktur. Den samlade bilden är ett välskött företag i en stark tillväxtfas.

Företagsbeskrivning

Företaget verkar inom mark- och anläggningsarbeten samt handel och reparation av maskiner, en bransch som är känslig för konjunkturella variationer men som tydligen har haft goda förutsättningar under rapportperioden. Verksamheten kräver vanligtvis betydande investeringar i maskiner och utrustning, vilket speglas i tillgångarnas storlek.

Finansiella Nyckeltal

Resultat: Resultatet förbättrades från 507 000 SEK till 833 000 SEK, en ökning med 326 000 SEK eller 64,3%. Denna resultatförbättring är betydligt högre än omsättningstillväxten, vilket indikerar förbättrad lönsamhet och effektivitet.

Soliditet: Soliditeten på 36,3% är god och indikerar att företaget har en stabil kapitalstruktur med tillräckligt med eget kapital för att absorbera eventuella förluster. Detta är en bra nivå för ett tillväxtföretag i denna bransch.

Eget kapital: Eget kapital ökade från 957 679 SEK till 1 220 792 SEK, en tillväxt på 263 113 SEK eller 27,5%. Denna ökning beror främst på att årets vinst på 833 000 SEK har tillförts det egna kapitalet.

Nettoomsättning: Omsättningen ökade från 4 562 990 SEK till 5 803 504 SEK, en tillväxt på 1 240 514 SEK eller 27,2%. Denna betydande omsättningstillväxt visar att företaget har lyckats expandera sin verksamhet avsevärt.

Huvudrisker

  • Företagets snabba tillväxt kan medföra kapitalbindning och likviditetsutmaningar trots god soliditet
  • Branschen för mark- och anläggningsarbeten är konjunkturkänslig och kan påverkas av nedgångar i byggsektorn
  • Tillgångstillväxten på 20,3% kan indikera ökad skuldsättning för att finansiera expansionen

Möjligheter

  • Exceptionell resultattillväxt på 64,3% visar på stark operativ effektivitet och god kostnadskontroll
  • Omsättningstillväxt på 28,0% indikerar att företaget tar marknadsandelar och expanderar sin verksamhet framgångsrikt
  • Hög vinstmarginal på 14,3% ger goda förutsättningar för framtida investeringar och ytterligare tillväxt

Trendanalys

Alla nyckeltal visar starka positiva trender med förbättringar: omsättning (+28,0%), resultat (+64,3%), eget kapital (+27,5%) och tillgångar (+20,3%). Den samlade trendbilden är exceptionellt positiv och indikerar ett företag i stark tillväxtfas med förbättrad lönsamhet och stabiliserad kapitalstruktur.