8 551 800 SEK
Omsättning
▲ 22%
148 786 SEK
Resultat efter finansnetto
▼ 39,3%
38,8%
Soliditet
God
2,6%
Vinstmarginal
Låg
0 SEK
ÅRETS UTDELNING
Ingen utdelning

Substansvärdering

Tillgångar:1 898 902 SEK
Skulder:-1 106 381 SEK
Substansvärde:523 520 SEK

ℹ️ Om substansvärdering

Vad det är: Substansvärdering baseras på företagets tillgångar minus skulder enligt balansräkningen. Det representerar det värde som skulle återstå om företaget likviderades.

Begränsningar: Denna metod tar inte hänsyn till framtida kassaflöden, immateriella tillgångar (som varumärken eller kundrelationer), eller företagets lönsamhet. Den kan underskatta värdet för lönsamma företag och överskatta värdet för företag med gamla eller svårvärderade tillgångar.

Viktiga händelser

Händelser under verksamhetsåret

Det har inte inträffat några händelser som väsentligen påverkar bolagets verksamhet, vare sig under räkenskapsåret eller efter dess utgång.

Händelser efter verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade efter verksamhetsåret.

Finansiell analys av senaste bokslutet (2022) i

Sammanfattning

Företaget visar en blandad bild med stark omsättningstillväxt men samtidigt kraftigt fallande lönsamhet. Den imponerande omsättningsökningen på 22% tyder på framgångsrik marknadsföring och efterfrågan på bolagets produkter, medan resultatet har minskat med 39% vilket indikerar tryck på marginalerna. Soliditeten på 38,8% är acceptabel men inte exceptionell. Bolaget verkar befinna sig i en expansionsfas där ökade intäkter inte direkt översätts till högre vinst, möjligen på grund av investeringar i tillväxt eller ökade kostnader.

Företagsbeskrivning

Företaget bedriver partihandel med möbler, mattor, glas, porslin och belysningsartiklar samt teknisk konsultverksamhet inom bygg- och anläggningsteknik. Verksamheten kompletteras med cafédrift och har flyttat till hyrda lokaler i Norrahammar. Företaget har lyckats kapitalisera på trender kring återbrukade möbler och ökad miljömedvetenhet.

Finansiella Nyckeltal

Resultat: Resultatet minskade från 245 237 SEK till 148 786 SEK, en nedgång på 96 451 SEK eller 39,3%. Trots högre omsättning har lönsamheten försämrats avsevärt, vilket tyder på ökade kostnader eller sämre marginaler.

Soliditet: Soliditeten på 38,8% innebär att företaget finansieras till nära 40% med eget kapital, vilket är en acceptabel nivå för detta typ av verksamhet och ger en viss buffert mot motgångar.

Eget kapital: Eget kapital ökade från 449 609 SEK till 523 520 SEK, en tillväxt på 73 911 SEK eller 16,4%. Denna ökning kommer främst från årets resultat, vilket stärker bolagets kapitalbas.

Nettoomsättning: Omsättningen ökade från 5 011 494 SEK till 5 823 300 SEK, en stark tillväxt på 811 806 SEK eller 22,0%. Detta visar på framgångsrik försäljningsutveckling och ökad marknadsandel.

Huvudrisker

  • Kraftigt fallande vinstmarginal trots ökad omsättning - från 4,9% till 2,6% - vilket indikerar tryck på lönsamheten
  • Resultatet sjönk med 96 451 SEK (-39,3%) vilket är ett varningssignal trots stark försäljningstillväxt
  • Låg vinstmarginal på 2,6% ger litet utrymme för oförutsedda kostnader eller konjunkturnedgång

Möjligheter

  • Imponerande omsättningstillväxt på 22% eller 811 806 SEK visar stark efterfrågan och framgångsrik marknadspenetrering
  • Trenden kring återbrukade möbler och miljömedvetenhet ger fortsatt goda förutsättningar för försäljning
  • Diversifiering genom caféverksamhet kan skapa ytterligare intäktskällor och kundtillhörighet
  • Eget kapital ökade med 73 911 SEK vilket stärker balansräkningen och ger bättre finansieringsmöjligheter

Trendanalys

Företaget visar stark tillväxt i omsättning (+22,0%) och tillgångar (+12,9%) men samtidigt kraftig försämring i resultat (-39,3%). Den positiva kapitaltillväxten (+16,4%) visar att företaget fortfarande bygger kapital trots sämre lönsamhet. Trenden pekar på expansion med ökad omsättning men under tryckta marginaler.