1 798 383 SEK
Omsättning
▼ 15,1%
233 566 SEK
Resultat efter finansnetto
▼ 64%
88,5%
Soliditet
Mycket God
13%
Vinstmarginal
Hög
0 SEK
ÅRETS UTDELNING
Ingen utdelning

Substansvärdering

Tillgångar:3 040 877 SEK
Skulder:-339 516 SEK
Substansvärde:2 650 978 SEK

ℹ️ Om substansvärdering

Vad det är: Substansvärdering baseras på företagets tillgångar minus skulder enligt balansräkningen. Det representerar det värde som skulle återstå om företaget likviderades.

Begränsningar: Denna metod tar inte hänsyn till framtida kassaflöden, immateriella tillgångar (som varumärken eller kundrelationer), eller företagets lönsamhet. Den kan underskatta värdet för lönsamma företag och överskatta värdet för företag med gamla eller svårvärderade tillgångar.

Viktiga händelser

Händelser under verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade under verksamhetsåret.

Händelser efter verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade efter verksamhetsåret.

Finansiell analys av senaste bokslutet (2023) i

Sammanfattning

Företaget visar en blandad bild med starka balansräkningsnyckeltal men oroande lönsamhetsutveckling. Den exceptionellt höga soliditeten på 88,5% indikerar ett mycket stabilt kapitalunderlag och låg belåning, vilket ger god motståndskraft mot nedgångstider. Emellertid visar både omsättning och resultat kraftiga nedgångar (-15,1% respektive -64,0%), vilket tyder på utmaningar i den operativa verksamheten. Ökningen av eget kapital och tillgångar visar dock att företaget fortfarande genererar positiva resultat och förvaltar sina resurser effektivt.

Företagsbeskrivning

Företaget verkar inom konsultverksamhet för fiber- och elnätsinfrastruktur, byggverksamhet samt datakonsulttjänster och programvaruförsäljning genom dotterbolaget Markavtalet. Denna diversifierade verksamhetsmodell ger potential för flera intäktskällor men kan också skapa komplexitet i verksamhetsstyrningen. Branscherna för digital infrastruktur och IT-tjänster har generellt god tillväxtpotential, vilket gör den nuvarande nedgången extra anmärkningsvärd.

Finansiella Nyckeltal

Resultat: Resultatet föll dramatiskt från 648 637 SEK till 233 566 SEK, en minskning med 415 071 SEK (-64,0%). Trots den kraftiga nedgången ligger företaget fortfarande med vinst, och vinstmarginalen på 13,0% är hög i branschsammanhang.

Soliditet: Soliditeten på 88,5% är exceptionellt hög och visar att företaget är mycket välkapitaliserat med låg belåning. Detta ger god finansiell stabilitet och flexibilitet att hantera perioder med sämre resultat.

Eget kapital: Eget kapital ökade från 2 498 931 SEK till 2 650 978 SEK, en förbättring med 152 047 SEK (+6,1%). Denna ökning kommer från årets vinst på 233 566 SEK, vilket indikerar att företaget inte har utdelat hela vinsten utan reinvesterat delar av den.

Nettoomsättning: Omsättningen minskade från 2 232 809 SEK till 1 798 383 SEK, en nedgång med 434 426 SEK (-15,1%). Denna betydande minskning kan tyda på förlorade kunder, projekt eller konkurrensutmaningar i företagets huvudverksamheter.

Huvudrisker

  • Kraftig resultatnedgång på 415 071 SEK (-64,0%) indikerar operativa utmaningar i kärnverksamheten
  • Omsättningsminskning på 434 426 SEK (-15,1%) kan tyda på förlorade kunder eller sämre marknadsvillkor
  • Betydande lönsamhetsförsämring trots att företaget är etablerat sedan 2017

Möjligheter

  • Exceptionellt stark soliditet på 88,5% ger utrymme för investeringar och expansion utan extern finansiering
  • Fortfarande positivt resultat på 233 566 SEK trots utmanande år visar på grundläggande lönsamhet i verksamheten
  • Diversifierad verksamhet inom både infrastruktur och IT-tjänster ger möjlighet till återhämtning i flera marknader