6 778 000 SEK
Omsättning
▲ 27,2%
902 000 SEK
Resultat efter finansnetto
▲ 175%
85,7%
Soliditet
Mycket God
12,8%
Vinstmarginal
Hög
0 SEK
ÅRETS UTDELNING
Ingen utdelning

Substansvärdering

Tillgångar:2 910 054 SEK
Skulder:-310 533 SEK
Substansvärde:2 088 386 SEK

ℹ️ Om substansvärdering

Vad det är: Substansvärdering baseras på företagets tillgångar minus skulder enligt balansräkningen. Det representerar det värde som skulle återstå om företaget likviderades.

Begränsningar: Denna metod tar inte hänsyn till framtida kassaflöden, immateriella tillgångar (som varumärken eller kundrelationer), eller företagets lönsamhet. Den kan underskatta värdet för lönsamma företag och överskatta värdet för företag med gamla eller svårvärderade tillgångar.

Viktiga händelser

Händelser under verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade under verksamhetsåret.

Händelser efter verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade efter verksamhetsåret.

Finansiell analys av senaste bokslutet (2023) i

Sammanfattning

Företaget visar en exceptionellt stark finansiell utveckling med imponerande tillväxt inom alla nyckeltal. Den kraftiga resultatförbättringen på 175% kombinerat med hög soliditet på 85,7% indikerar ett mycket välskött företag som effektivt omsätter ökad omsättning till vinst. Tillväxten är balanserad med starka förbättringar i både lönsamhet och kapitalstruktur, vilket pekar på en hållbar expansion.

Företagsbeskrivning

Företaget är etablerat sedan 2012 och har sitt säte i Hedemora. Den snabba tillväxten kombinerat med hög lönsamhet tyder på ett företag med stark konkurrenskraft inom sin bransch, möjligen inom tjänstesektor eller specialiserad produktion där höga marginaler är vanligt.

Finansiella Nyckeltal

Resultat: Resultatet förbättrades dramatiskt från 328 000 SEK till 902 000 SEK, en ökning på 175%. Detta indikerar att företaget inte bara växer i omsättning utan också blir betydligt mer lönsamt.

Soliditet: Soliditeten på 85,7% är exceptionellt hög och visar att företaget är mycket väl kapitaliserat med låg belåning. Detta ger stor finansiell styrka och motståndskraft mot ekonomiska nedgångar.

Eget kapital: Eget kapital ökade från 1 633 847 SEK till 2 088 386 SEK, en tillväxt på 27,8%. Denna ökning kommer främst från årets starka resultat, vilket stärker företagets finansiella grund.

Nettoomsättning: Omsättningen ökade från 5 331 046 SEK till 7 063 405 SEK, en tillväxt på 27,2%. Denna betydande ökning visar att företaget lyckats expandera sin verksamhet markant.

Huvudrisker

  • Den snabba tillväxten på 39,1% i tillgångar kan innebära utmaningar i kapacitetsutnyttjande och operativ effektivitet
  • Fortsatt hög tillväxttakt kan vara svår att upprätthålla på lång sikt utan ytterligare investeringar

Möjligheter

  • Den höga vinstmarginalen på 12,8% ger utrymme för ytterligare investeringar i tillväxt
  • Stark soliditet på 85,7% möjliggör framtida expansion och investeringar utan behov av extern finansiering
  • Den bevisade förmågan att öka lönsamheten snabbare än omsättningen visar på effektivitet som kan utnyttjas vid fortsatt expansion

Trendanalys

Alla nyckeltal visar starka förbättringar: omsättningstillväxt +27,2%, resultattillväxt +175,0%, eget kapital tillväxt +27,8% och tillgångstillväxt +39,1%. Denna samstämmiga positiva utveckling över alla områden indikerar en mycket hälsosam och balanserad tillväxt.