3 232 724 SEK
Omsättning
▲ 28,6%
482 476 SEK
Resultat efter finansnetto
▲ 40,8%
35,8%
Soliditet
God
14,9%
Vinstmarginal
Hög
405 000 SEK
ÅRETS UTDELNING
2024-05-16

Substansvärdering

Tillgångar:1 668 554 SEK
Skulder:-1 033 945 SEK
Substansvärde:456 006 SEK

ℹ️ Om substansvärdering

Vad det är: Substansvärdering baseras på företagets tillgångar minus skulder enligt balansräkningen. Det representerar det värde som skulle återstå om företaget likviderades.

Begränsningar: Denna metod tar inte hänsyn till framtida kassaflöden, immateriella tillgångar (som varumärken eller kundrelationer), eller företagets lönsamhet. Den kan underskatta värdet för lönsamma företag och överskatta värdet för företag med gamla eller svårvärderade tillgångar.

Viktiga händelser

Händelser under verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser har inträffat under räkenskapsåret.

Händelser efter verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade efter verksamhetsåret.

Finansiell analys av senaste bokslutet (2023) i

Sammanfattning

Företaget visar en stark operativ utveckling med betydande förbättringar i lönsamhet och tillväxt, men samtidigt en oroande minskning av tillgångarna som tyder på en omstrukturering eller avveckling av kapital. Den höga vinstmarginalen på 14,9% och den positiva utvecklingen av både omsättning (+28,6%) och resultat (+40,8%) indikerar en effektiv verksamhet med god prissättning och kostnadskontroll. Den minskande tillgångsbasen (-22,2%) kan dock peka mot att företaget har sålt av tillgångar eller skrivit ner värden, vilket skapar en komplex bild av ett lönsamt men potentiellt kontraherande företag.

Företagsbeskrivning

Bolaget bedriver uthyrning av bildskärmar och tillhörande bildproduktion, en verksamhet som kräver betydande investeringar i tekniska tillgångar. Ett etablerat företag (registrerat 2010) inom denna bransch har typiskt sett en blandning av fasta tillgångar (skärmar, utrustning) och omsättning som genereras från hyresintäkter och produktionsarbeten.

Finansiella Nyckeltal

Resultat: Resultatet förbättrades avsevärt från 342 731 SEK till 482 476 SEK, en ökning med 139 745 SEK eller 40,8%. Denna högre tillväxt än omsättningen indikerar förbättrad lönsamhet och effektivitet.

Soliditet: Soliditeten på 35,8% är acceptabel och indikerar att företaget finansieras till en betydande del med eget kapital. Detta ger en viss buffert mot motgångar, även om en högre nivå vore att föredra.

Eget kapital: Eget kapital stärktes från 332 874 SEK till 456 006 SEK, en ökning på 123 132 SEK. Denna förbättring drivs helt av årets vinst, vilket är en positiv signal om att vinsten reinvesteras i verksamheten.

Nettoomsättning: Omsättningen ökade från 2 754 614 SEK till 3 232 724 SEK, en stark tillväxt på 478 110 SEK eller 28,6%. Detta visar på ökad efterfrågan eller framgångsrika försäljningsinsatser.

Huvudrisker

  • Kraftig minskning av totala tillgångar med 476 139 SEK (från 2 144 693 SEK till 1 668 554 SEK) skapar osäkerhet kring den långsiktiga kapaciteten och investeringsnivån.
  • En soliditet på 35,8%, medan acceptabel, begränsar företagets möjligheter till stora lånefinansierade investeringar utan att försämra sin kapitalstruktur ytterligare.

Möjligheter

  • Exceptionellt stark resultattillväxt på 40,8% visar på en mycket effektiv verksamhet med god kostnadskontroll.
  • Omsättningstillväxt på 28,6% visar på stark marknadsposition och ökad efterfrågan på företagets tjänster.
  • Eget kapital ökade med 37,0%, vilket stärker företagets finansiella grund och ger möjlighet till framtida investeringar.