10 436 000 SEK
Omsättning
▲ 25,5%
2 187 000 SEK
Resultat efter finansnetto
▲ 30,6%
0,4%
Soliditet
Mycket Låg
19,2%
Vinstmarginal
Hög
500 000 SEK
ÅRETS UTDELNING
2023-10-15

Substansvärdering

Tillgångar:23 111 668 SEK
Skulder:-12 758 678 SEK
Substansvärde:2 686 532 SEK

ℹ️ Om substansvärdering

Vad det är: Substansvärdering baseras på företagets tillgångar minus skulder enligt balansräkningen. Det representerar det värde som skulle återstå om företaget likviderades.

Begränsningar: Denna metod tar inte hänsyn till framtida kassaflöden, immateriella tillgångar (som varumärken eller kundrelationer), eller företagets lönsamhet. Den kan underskatta värdet för lönsamma företag och överskatta värdet för företag med gamla eller svårvärderade tillgångar.

Viktiga händelser

Händelser under verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade under verksamhetsåret.

Händelser efter verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade efter verksamhetsåret.

Finansiell analys av senaste bokslutet (2023) i

Sammanfattning

Företaget visar en exceptionellt stark finansiell utveckling med betydande förbättringar på alla områden. Den mest anmärkningsvärda förändringen är den massiva ökningen av eget kapital med över 334%, vilket indikerar antingen en kapitalinsprutning eller en mycket hög kvarhållen vinst. Kombinationen av hög omsättningstillväxt (+25,5%) och ännu högre resultattillväxt (+30,6%) visar att företaget inte bara växer utan också blir mer lönsamt. Den extremt låga soliditeten på 0,4% är dock ett allvarligt bekymmer som står i skarp kontrast till de övriga positiva siffrorna.

Företagsbeskrivning

Bolaget bedriver lantbruksentreprenad och är ett helägt dotterbolag till DC Entreprenad Holdning AB. Som entreprenadföretag inom lantbruk är det typiskt att ha betydande tillgångar i form av maskiner och utrustning, vilket förklarar de höga tillgångsvärdena på 23 miljoner SEK. Företaget har funnits sedan 2011 och är således etablerat på marknaden.

Finansiella Nyckeltal

Resultat: Resultatet förbättrades från 1 675 000 SEK till 2 187 000 SEK, en ökning med 512 000 SEK eller 30,6%. Den höga vinstmarginalen på 19,2% indikerar effektiv verksamhetsstyrning.

Soliditet: Soliditeten på 0,4% är extremt låg och indikerar att företaget är mycket skuldsatt. Detta är en stor riskfaktor trots de starka resultatsiffrorna.

Eget kapital: Eget kapital ökade dramatiskt från 618 669 SEK till 2 686 532 SEK, en förbättring på 2 067 863 SEK eller 334,2%. Denna enorma ökning kan bero på en kapitalinsprutning från moderbolaget eller att en stor del av vinsten har balanserats.

Nettoomsättning: Omsättningen ökade från 10 041 900 SEK till 11 365 210 SEK, en tillväxt på 1 323 310 SEK eller 25,5%. Detta visar en stark försäljningsutveckling i branschen.

Huvudrisker

  • Extremt låg soliditet på 0,4% skapar sårbarhet för räntehöjningar och ekonomiska nedgångar
  • Hög belåning kan begränsa företagets framtida investeringsmöjligheter och flexibilitet
  • Beroendet av moderbolaget kan skapa risker vid eventuella förändringar i koncernstrukturen

Möjligheter

  • Exceptionellt stark resultattillväxt på 30,6% visar på god lönsamhetsutveckling
  • Hög vinstmarginal på 19,2% indikererar konkurrenskraftig verksamhetsmodell
  • Betydande tillgångstillväxt på 16,9% till 23 111 668 SEK visar på kapacitetsutbyggnad
  • Stark ökning av eget kapital med 2 067 863 SEK förbättrar långsiktig stabilitetspotential

Trendanalys

Alla trender visar FÖRBÄTTRING: omsättning (+25,5%), resultat (+30,6%), eget kapital (+334,2%) och tillgångar (+16,9%). Detta pekar på en mycket positiv utveckling i företagets kärnverksamhet, men den extremt låga soliditeten kvarstår som en kritisk svaghet.