220 421 SEK
Omsättning
▲ 154,1%
169 259 SEK
Resultat efter finansnetto
▲ 498,8%
14,6%
Soliditet
Stabil
76,8%
Vinstmarginal
Mycket Hög
0 SEK
ÅRETS UTDELNING
Ingen utdelning

Substansvärdering

Tillgångar:968 732 SEK
Skulder:-818 937 SEK
Substansvärde:107 167 SEK

ℹ️ Om substansvärdering

Vad det är: Substansvärdering baseras på företagets tillgångar minus skulder enligt balansräkningen. Det representerar det värde som skulle återstå om företaget likviderades.

Begränsningar: Denna metod tar inte hänsyn till framtida kassaflöden, immateriella tillgångar (som varumärken eller kundrelationer), eller företagets lönsamhet. Den kan underskatta värdet för lönsamma företag och överskatta värdet för företag med gamla eller svårvärderade tillgångar.

Viktiga händelser

Händelser under verksamhetsåret

Aktiekapitalet har minskat.

Händelser efter verksamhetsåret

Aktiekapitalen har minskat till 25 000 med en indragning av aktier och beloppet återbetalat till aktieägarna.

Analys av viktiga händelser

  • Aktiekapitalet minskade under räkenskapsåret.
  • Efter räkenskapsårets slut genomfördes en ytterligare kapitalminskning till 25 000 SEK med indragning av aktier och återbetalning till aktieägarna.

Finansiell analys av senaste bokslutet (2021) i

Sammanfattning

Företaget visar en exceptionell tillväxt under 2021 med kraftiga förbättringar inom samtliga nyckeltal. Den dramatiska ökningen av tillgångar från 55 589 SEK till 968 732 SEK indikerar en betydande kapitaltillförsel eller förvärv. Trots den mycket höga vinstmarginalen på 76,8% är soliditeten på 14,6% relativt låg, vilket pekar på en hög belåningsgrad. Kombinationen av stark tillväxt och minskat aktiekapital efter räkenskapsåret skapar en komplex bild där bolaget samtidigt expanderar kraftigt och genomgår kapitalstrukturomläggningar.

Företagsbeskrivning

Bolaget bedriver betaltjänster i form av penningöverföring, vilket är en reglerad verksamhet som kräver tillstånd från Finansinspektionen. Denna typ av verksamhet har vanligtvis låga marginaler, vilket gör den extremt höga vinstmarginalen på 76,8% anmärkningsvärd och kan tyda på en speciell affärsmodell eller engångseffekter.

Finansiella Nyckeltal

Resultat: Resultatet förbättrades radikalt från en förlust på -42 439 SEK till en vinst på 169 259 SEK, en förbättring med 498,8% som indikerar en stark operativ effektivisering eller skalfördelar.

Soliditet: Soliditeten på 14,6% är låg och indikerar att större delen av tillgångarna finansieras med skulder, vilket medför en högre finansiell risk trots den starka lönsamheten.

Eget kapital: Eget kapital ökade med 236,2% från 31 879 SEK till 107 167 SEK, främst driven av den starka vinstutvecklingen under året.

Nettoomsättning: Omsättningen ökade dramatiskt med 154,1% från 86 760 SEK till 220 421 SEK, vilket visar på en stark marknadspenetration eller expansion av verksamheten.

Huvudrisker

  • Låg soliditet på 14,6% skapar sårbarhet för finansiella chocker och räntehöjningar.
  • Kapitalminskningen efter årsredovisningen kan indikera att ägarna tar ut kapital istället för att reinvestiera i verksamheten.
  • Den extremt höga tillgångstillväxten på 1 642,7% kan vara svår att upprätthålla och kan innehålla engångsposter.

Möjligheter

  • Exceptionell omsättningstillväxt på 154,1% visar på stark marknadsacceptans och skalbar affärsmodell.
  • Mycket hög vinstmarginal på 76,8% ger goda förutsättningar för framtida investeringar och utdelningar.
  • Kraftig ökning av eget kapital med 236,2% stärker bolagets kapitalbas trots den låga soliditeten.

Trendanalys

Alla nyckeltal visar exceptionellt starka positiva trender med förbättringar mellan 154,1% och 1 642,7%. Denna explosiva tillväxt kombinerad med kapitalminskningen efter årsskiftet skapar dock en paradoxal bild där verksamheten expanderar samtidigt som ägarna minskar sitt engagemang kapitalmässigt.