1 132 122 SEK
Omsättning
▲ 1,1%
100 747 SEK
Resultat efter finansnetto
▲ 480,2%
33,6%
Soliditet
God
8,9%
Vinstmarginal
Stabil
30 000 SEK
ÅRETS UTDELNING
2024-05-12

Substansvärdering

Tillgångar:355 112 SEK
Skulder:-235 966 SEK
Substansvärde:119 146 SEK

ℹ️ Om substansvärdering

Vad det är: Substansvärdering baseras på företagets tillgångar minus skulder enligt balansräkningen. Det representerar det värde som skulle återstå om företaget likviderades.

Begränsningar: Denna metod tar inte hänsyn till framtida kassaflöden, immateriella tillgångar (som varumärken eller kundrelationer), eller företagets lönsamhet. Den kan underskatta värdet för lönsamma företag och överskatta värdet för företag med gamla eller svårvärderade tillgångar.

Viktiga händelser

Händelser under verksamhetsåret

Arbetet med utbildningar har fortgått.

Händelser efter verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade efter verksamhetsåret.

Analys av viktiga händelser

  • Arbetet med utbildningar har fortgått under året, vilket kan vara en förklaring till den förbättrade lönsamheten genom att diversifiera intäktskällorna.

Finansiell analys av senaste bokslutet (2023) i

Sammanfattning

Företaget visar på en tydlig vändning med en dramatisk förbättring av lönsamheten från förlust till vinst, samt en betydande förstärkning av det egna kapitalet. Trots en marginell omsättningsökning på endast 1,1% har bolaget lyckats effektivisera sin verksamhet kraftigt. Den minskande tillgångsbasen indikerar dock en omstrukturering eller avveckling av mindre lönsamma delar. Övergripande befinner sig företaget i en positiv omställningsfas med fokus på lönsamhet.

Företagsbeskrivning

Bolaget är ett etablerat företag, registrerat 2010, som verkar inom el-, tele- och larminstallationer samt bygg- och utbildningsverksamhet. Den breda verksamhetsprofilen är typisk för mindre specialiserade bygg- och installationsföretag som diversifierar sina intäktskällor.

Finansiella Nyckeltal

Resultat: Resultatet förbättrades dramatiskt från en förlust på -26 502 SEK till en vinst på 100 747 SEK, en förbättring på 480.1%. Denna kraftiga vändning till lönsamhet är den mest anmärkningsvärda förändringen i rapporteringen.

Soliditet: Soliditeten på 33.6% är acceptabel för ett företag i denna bransch och indikerar ett balanserat skuldsättningsgrad. Det visar att drygt en tredjedel av tillgångarna finansieras med eget kapital.

Eget kapital: Det egna kapitalet mer än fyrdubblades från 25 217 SEK till 119 146 SEK, en tillväxt på 372.5%. Denna starka tillväxt är direkt kopplad till årets goda resultat.

Nettoomsättning: Omsättningen är relativt stabil och ökade marginellt från 1 119 731 SEK till 1 132 122 SEK, en tillväxt på 1.1%. Detta indikerar en etablerad kundbas men begränsad omsättningstillväxt.

Huvudrisker

  • Den mycket låga omsättningstillväxten på 1.1% kan indikera en begränsad marknadsutveckling eller svag konkurrenskraft.
  • Minskande tillgångar (-2.3%) kan tyda på avveckling av kapital eller investeringsbrist, vilket kan begränsa framtida tillväxtpotential.
  • Den totala omsättningsnivån på cirka 1.1 miljoner SEK är mycket blygsam för ett etablerat företag, vilket gör det sårbart för konjunktursvängningar.

Möjligheter

  • Den exceptionella resultatförbättringen med 480% visar på en mycket effektiv omställning och stark operativ styrning.
  • Den höga soliditeten på 33.6% ger god kreditvärdighet och möjlighet till framtida investeringar.
  • Fortsatt utveckling av utbildningsverksamheten kan vara en lönsam diversifiering bortom den traditionella installationsverksamheten.

Trendanalys

Trendanalysen visar en blandad bild med starka förbättringar i lönsamhet (resultattillväxt +480.1%) och kapitalstyrka (eget kapital tillväxt +372.5%), men samtidigt svag omsättningstillväxt (+1.1%) och minskande tillgångar (-2.3%). Företaget har prioriterat lönsamhet framför volymtillväxt, vilket gett en positiv finansiell vändning.