2 768 000 SEK
Omsättning
▲ 5,9%
711 000 SEK
Resultat efter finansnetto
▼ 43,8%
80,1%
Soliditet
Mycket God
25,7%
Vinstmarginal
Mycket Hög
0 SEK
ÅRETS UTDELNING
Ingen utdelning

Substansvärdering

Tillgångar:8 532 953 SEK
Skulder:-1 359 002 SEK
Substansvärde:5 538 225 SEK

ℹ️ Om substansvärdering

Vad det är: Substansvärdering baseras på företagets tillgångar minus skulder enligt balansräkningen. Det representerar det värde som skulle återstå om företaget likviderades.

Begränsningar: Denna metod tar inte hänsyn till framtida kassaflöden, immateriella tillgångar (som varumärken eller kundrelationer), eller företagets lönsamhet. Den kan underskatta värdet för lönsamma företag och överskatta värdet för företag med gamla eller svårvärderade tillgångar.

Viktiga händelser

Händelser under verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade under verksamhetsåret.

Händelser efter verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade efter verksamhetsåret.

Finansiell analys av senaste bokslutet (2024) i

Sammanfattning

Företaget visar en blandad bild med både positiva och negativa trender. Soliditeten är exceptionellt stark på 80,1% vilket ger god finansiell stabilitet, och vinstmarginalen på 25,7% klassificeras som mycket hög. Emellertid är resultatutvecklingen oroande med en kraftig nedgång på 43,8% trots en blygsam omsättningsökning. Företaget har minskat sina totala tillgångar med 7,1% samtidigt som eget kapital har ökat, vilket tyder på en omstrukturering eller försäljning av tillgångar.

Företagsbeskrivning

Bolaget bedriver uthyrning och förvaltning av fastigheter och är ett helägt dotterbolag till E&M i Sälen Holding AB. Med säte i Malung-Sälen och registrerat sedan 1997 är detta ett etablerat företag inom fastighetsbranschen. För fastighetsbolag är hög soliditet typiskt eftersom de ofta har stora långfristiga lån mot fastighetsinnehav.

Finansiella Nyckeltal

Resultat: Resultatet minskade kraftigt från 1 266 000 SEK till 711 000 SEK, en nedgång med 555 000 SEK eller 43,8%. Denna dramatiska resultatförsämring är anmärkningsvärd trots ökad omsättning.

Soliditet: Soliditeten på 80,1% är exceptionellt stark och visar att företaget har mycket låg belåning. Detta ger god finansiell flexibilitet och låg risk för betalningsproblem.

Eget kapital: Eget kapital ökade från 4 961 942 SEK till 5 538 225 SEK, en ökning med 576 283 SEK eller 11,6%. Denna ökning beror troligen på att vinsten har tillförts eget kapital trots den minskade totala resultatnivån.

Nettoomsättning: Omsättningen ökade från 2 709 696 SEK till 2 768 006 SEK, en ökning med 58 310 SEK eller 2,2%. Denna blygsamma tillväxt indikerar en stabil men inte explosiv utveckling av verksamheten.

Huvudrisker

  • Kraftig resultatnedgång på 43,8% trots ökad omsättning indikerar ökade kostnader eller sämre lönsamhet
  • Minskande tillgångar på 7,1% kan tyda på försäljning av värdefulla tillgångar eller nedskrivningar
  • Resultatförsämringen på 555 000 SEK är betydande i förhållande till företagets storlek

Möjligheter

  • Exceptionellt hög soliditet på 80,1% ger utrymme för framtida investeringar eller expansion
  • Mycket hög vinstmarginal på 25,7% visar att kärnverksamheten är lönsam
  • Ökning av eget kapital med 576 283 SEK stärker företagets finansiella bas

Trendanalys

Omsättningen visar en stadig uppåtgående trend med tillväxt över de tre åren, vilket indikerar en positiv försäljningsutveckling. Däremot är resultatutvecklingen volatil med en kraftig nedgång 2024 trots högre omsättning, vilket tyder på tryckta marginaler eller ökade kostnader. Vinstmarginalen halverades nästan 2024, vilket förstärker denna bild. Företagets soliditet har förbättrats markant och nått en mycket stark nivå, samtidigt som balansomslutningen krymper vilket kan tyda på en effektivisering av tillgångar. Den samlade bilden är att företaget växer men med lönsamhetsutmaningar, samtidigt som den finansiella stabiliteten stärkts. Framtida utmaningar ligger i att återfå en stabil och högre lönsamhet samtidigt som tillväxten upprätthålls.