3 200 000 SEK
Omsättning
▼ 1,2%
178 000 SEK
Resultat efter finansnetto
▼ 11,4%
81%
Soliditet
Mycket God
5,4%
Vinstmarginal
Stabil
0 SEK
ÅRETS UTDELNING
Ingen utdelning

Substansvärdering

Tillgångar:1 719 650 SEK
Skulder:-324 247 SEK
Substansvärde:1 368 490 SEK

ℹ️ Om substansvärdering

Vad det är: Substansvärdering baseras på företagets tillgångar minus skulder enligt balansräkningen. Det representerar det värde som skulle återstå om företaget likviderades.

Begränsningar: Denna metod tar inte hänsyn till framtida kassaflöden, immateriella tillgångar (som varumärken eller kundrelationer), eller företagets lönsamhet. Den kan underskatta värdet för lönsamma företag och överskatta värdet för företag med gamla eller svårvärderade tillgångar.

Viktiga händelser

Händelser under verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade under verksamhetsåret.

Händelser efter verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade efter verksamhetsåret.

Finansiell analys av senaste bokslutet (2023) i

Sammanfattning

Företaget visar en blandad bild med stabil lönsamhet men oroande nedåtgående trender i rörelseresultatet. Den mycket höga soliditeten och den starka tillväxten i eget kapital och tillgångar indikerar ett företag med god finansiell styrka och investeringskraft. Samtidigt pekar den negativa utvecklingen i både omsättning och resultat på utmaningar i den operativa verksamheten, vilket kan tyda på ökade kostnader eller minskad efterfrågan.

Företagsbeskrivning

Företaget bedriver camping, stuguthyrning, kanotuthyrning och kioskverksamhet i Uddevalla. Denna typ av turistrelaterad verksamhet är typiskt säsongsbetonad, vilket kan förklara variationer i resultat och påverka likviditeten under året. Verksamheten kräver investeringar i fysiska tillgångar som stugor och utrustning.

Finansiella Nyckeltal

Resultat: Resultatet sjönk från 201 000 SEK till 178 000 SEK, en minskning på 23 000 SEK eller 11.4%. Detta tyder på att kostnaderna har ökat snabbare än intäkterna, vilket trycker på vinstmarginalen.

Soliditet: En soliditet på 81.0% är exceptionellt stark och långt över branschgenomsnitt. Det betyder att över 80% av företagets tillgångar finansieras med eget kapital, vilket ger en mycket låg belåningsgrad och stor finansiell säkerhet.

Eget kapital: Eget kapital ökade kraftigt med 280 692 SEK från 1 087 798 SEK till 1 368 490 SEK, en tillväxt på 25.8%. Denna förbättring kan huvudsakligen tillskrivas årets resultat på 178 000 SEK, vilket indikerar att resten av ökningen kan komma från nya inskjutningar av kapital.

Nettoomsättning: Omsättningen är i princip oförändrad på 3 312 614 SEK (2023) jämfört med 3 295 689 SEK (2022), vilket innebär en marginell minskning på 0.5%. Detta visar på en stagnation i försäljningen trogas en positiv makrotrend för svensk turism.

Huvudrisker

  • Resultatet sjönk med 11.4% till 178 000 SEK trots en i princip oförändrad omsättning, vilket är en tydlig indikator på ökade kostnader och krympande marginaler.
  • Omsättningen är i princip platt med en lätt negativ trend (-1.2%), vilket pekar på en brist på tillväxt i kärnverksamheten.

Möjligheter

  • Eget kapital ökade kraftigt med 280 692 SEK till 1 368 490 SEK, vilket ger ett rejält kapitalunderlag för framtida investeringar och expansion.
  • Tillgångarna växte med 300 250 SEK till 1 719 650 SEK, vilket visar att företaget investerar i sin verksamhet, sannolikt i form av stugor och utrustning för att driva tillväxt.
  • Den exceptionellt höga soliditeten på 81.0% ger företaget en robust finansiell bas att möta ekonomiska nedgångar och utnyttja investeringstillfällen.