6 632 000 SEK
Omsättning
▼ 4,4%
956 000 SEK
Resultat efter finansnetto
▼ 27,7%
56,4%
Soliditet
Mycket God
11%
Vinstmarginal
Hög
0 SEK
ÅRETS UTDELNING
Ingen utdelning

Substansvärdering

Tillgångar:3 063 868 SEK
Skulder:-1 233 144 SEK
Substansvärde:1 325 724 SEK

ℹ️ Om substansvärdering

Vad det är: Substansvärdering baseras på företagets tillgångar minus skulder enligt balansräkningen. Det representerar det värde som skulle återstå om företaget likviderades.

Begränsningar: Denna metod tar inte hänsyn till framtida kassaflöden, immateriella tillgångar (som varumärken eller kundrelationer), eller företagets lönsamhet. Den kan underskatta värdet för lönsamma företag och överskatta värdet för företag med gamla eller svårvärderade tillgångar.

Viktiga händelser

Händelser under verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser har inträffat under bolagets första räkenskapsår.

Händelser efter verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser har inträffat efter räkenskapsårets slut.

Finansiell analys av senaste bokslutet (2024) i

Sammanfattning

Företaget visar en blandad bild med både positiva och negativa trender. Trots en minskning i både omsättning (-4,4%) och resultat (-27,7%) uppvisar bolaget en stark balansräkningsutveckling med betydande ökningar av både eget kapital (+48,6%) och totala tillgångar (+21,9%). Den höga soliditeten på 56,4% och en vinstmarginal på 11,0% indikerar ett grundmurat företag med god lönsamhet, även om lönsamheten har försämrats från föregående år. Situationen tyder på ett företag som genomgår en omställning eller investeringsfas där resultatet temporärt påverkas negativt trots ökade tillgångar och förstärkt eget kapital.

Företagsbeskrivning

Företaget verkar inom elinstallationer, försäljning av el- och hushållsartiklar, värdepappershandel och fastighetsförvaltning. Den breda verksamhetsprofilen med både tjänster (installation) och handel (produkter, värdepapper) samt fastigheter skapar en diversifierad affärsmodell. Den betydande tillgångstillväxten på 21,9% kan tyda på investeringar i anläggningstillgångar relaterade till fastighetsförvaltning eller lager för handelsverksamheten.

Finansiella Nyckeltal

Resultat: Resultatet föll från 1 323 000 SEK till 956 000 SEK, en minskning på 367 000 SEK eller -27,7%. Denna nedgång är större än omsättningsminskningen, vilket indikerar ökade kostnader eller lägre marginaler i verksamheten.

Soliditet: Soliditeten på 56,4% är mycket god och klart över branschgenomsnitt för de flesta verksamheter. Det indikerar ett lågt belånat företag med god förmåga att klara oförutsedda händelser och finansiera framtida investeringar.

Eget kapital: Eget kapital ökade kraftigt från 892 295 SEK till 1 325 724 SEK, en ökning med 433 429 SEK. Denna förbättring med 48,6% beror sannolikt på att årets vinst på 956 000 SEK har tillförts kapitalet, vilket stärker företagets finansiella bas.

Nettoomsättning: Omsättningen minskade från 6 938 198 SEK till 6 632 164 SEK, en nedgång på 306 034 SEK eller -4,4%. Detta kan tyda på minskad efterfrågan, förlorade kunder eller prispress i någon verksamhetsgren.

Huvudrisker

  • Försämrad lönsamhet med en resultatminskning på 367 000 SEK (-27,7%) trots hög absolut vinstnivå.
  • Minskad omsättning på 306 034 SEK (-4,4%) vilket kan indikera konkurrensproblem eller svagare marknadsvillkor.
  • Kostnadsökningar som trycker på vinstmarginalen då resultatet faller snabbare än omsättningen.

Möjligheter

  • Mycket stark soliditet på 56,4% ger utrymme för framtida investeringar och expansion utan ökad skuldsättning.
  • Betydande tillgångstillväxt på 549 956 SEK (+21,9%) kan ligga till grund för framtida intäktsgenerering.
  • Företaget genererar fortfarande en avsevärd vinst på 956 000 SEK trots nedgång, vilket visar på en grundläggande lönsam verksamhet.