2 572 000 SEK
Omsättning
▼ 2,7%
407 000 SEK
Resultat efter finansnetto
▼ 12,5%
40,9%
Soliditet
Mycket God
15,7%
Vinstmarginal
Hög
150 000 SEK
ÅRETS UTDELNING
2024-04-18

Substansvärdering

Tillgångar:2 538 096 SEK
Skulder:-1 386 734 SEK
Substansvärde:601 363 SEK

ℹ️ Om substansvärdering

Vad det är: Substansvärdering baseras på företagets tillgångar minus skulder enligt balansräkningen. Det representerar det värde som skulle återstå om företaget likviderades.

Begränsningar: Denna metod tar inte hänsyn till framtida kassaflöden, immateriella tillgångar (som varumärken eller kundrelationer), eller företagets lönsamhet. Den kan underskatta värdet för lönsamma företag och överskatta värdet för företag med gamla eller svårvärderade tillgångar.

Viktiga händelser

Händelser under verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade under verksamhetsåret.

Händelser efter verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade efter verksamhetsåret.

Finansiell analys av senaste bokslutet (2023) i

Sammanfattning

Företaget visar en blandad bild med stark lönsamhet men negativ tillväxt i omsättning och resultat. Den höga vinstmarginalen på 15,7% och soliditeten på 40,9% indikerar ett välskött företag med god ekonomisk hälsa, men den minskande omsättningen och resultatet pekar på utmaningar i försäljningen. Den betydande tillväxten i eget kapital med 17,0% visar dock att företaget behåller och förstärker sin kapitalbas trots svagare rörelseresultat.

Företagsbeskrivning

Företaget bedriver godstransporter samt försäljning av smörjmedel och har en bifirma för service och reparationer av motorfordon (Valdemarsviks Däck & Bilservice). Denna diversifierade verksamhetsmodell med både transporter och detaljhandel/service ger en bred kundbas men gör företaget även känsligt för fluktuationer i transportsektorn och konsumenternas bilrelaterade utgifter.

Finansiella Nyckeltal

Resultat: Resultatet sjönk från 465 000 SEK till 407 000 SEK, en minskning med 58 000 SEK eller -12,5%. Nedgången är större procentuellt än omsättningsminskningen, vilket kan tyda på ökade kostnader eller lägre marginaler.

Soliditet: En soliditet på 40,9% anses vara mycket god och visar att företaget har en stabil kapitalstruktur med en betydande andel eget kapital i förhållande till sina tillgångar, vilket ger låg finansieringsrisk.

Eget kapital: Eget kapital ökade från 514 044 SEK till 601 363 SEK, en förbättring med 87 319 SEK. Denna tillväxt på 17,0% beror sannolikt på att vinsten har bibehållits i bolaget.

Nettoomsättning: Omsättningen minskade från 2 642 922 SEK till 2 588 110 SEK, en nedgång med 54 812 SEK eller -2,7%. Detta indikerar en svagare försäljning under året.

Huvudrisker

  • Omsättningen har minskat med 2,7% vilket är en negativ trend för företagets framtida tillväxt.
  • Resultatet har sjunkit med 12,5%, vilket är en snabbare nedgång än omsättningen och kan tyda på tryck på lönsamheten.

Möjligheter

  • Eget kapital ökade kraftigt med 87 319 SEK till 601 363 SEK, vilket ger ett starkt fundament för framtida investeringar eller att motstå konjunkturnedgångar.
  • En mycket hög vinstmarginal på 15,7% visar att företaget är effektivt och kan generera avsevärt vinst även vid en lägre omsättningsnivå.
  • Tillgångarna växte med 2,8% till 2 538 096 SEK, vilket indikerar en fortsatt investering i verksamheten.