1 390 000 SEK
Omsättning
▲ 6,8%
250 000 SEK
Resultat efter finansnetto
▲ 17,9%
66%
Soliditet
Mycket God
18%
Vinstmarginal
Hög
0 SEK
ÅRETS UTDELNING
Ingen utdelning

Substansvärdering

Tillgångar:2 082 911 SEK
Skulder:-673 411 SEK
Substansvärde:1 233 945 SEK

ℹ️ Om substansvärdering

Vad det är: Substansvärdering baseras på företagets tillgångar minus skulder enligt balansräkningen. Det representerar det värde som skulle återstå om företaget likviderades.

Begränsningar: Denna metod tar inte hänsyn till framtida kassaflöden, immateriella tillgångar (som varumärken eller kundrelationer), eller företagets lönsamhet. Den kan underskatta värdet för lönsamma företag och överskatta värdet för företag med gamla eller svårvärderade tillgångar.

Viktiga händelser

Händelser under verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade under verksamhetsåret.

Händelser efter verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade efter verksamhetsåret.

Finansiell analys av senaste bokslutet (2023) i

Sammanfattning

Företaget visar en mycket positiv utveckling med stark tillväxt inom samtliga nyckeltal. Den betydande tillgångstillväxten på 54,2% indikerar en expansion och investeringar i verksamheten, medan den höga vinstmarginalen på 18,0% och soliditeten på 66,0% pekar på en lönsam och finansiellt sund verksamhet. Företaget befinner sig i en stark tillväxtfas med förbättrad lönsamhet och kapitalstruktur.

Företagsbeskrivning

Bolaget bedriver konsultverksamhet inom CAD, CAM, CNC-teknik och motorsportsteknik samt konstruktion, tillverkning, reparation och utveckling av tekniska och mekaniska lösningar inom metallindustri och motorsport. Denna nischade tekniska verksamhet förklarar den höga vinstmarginalen och kräver troligen specialiserad kompetens och utrustning.

Finansiella Nyckeltal

Resultat: Resultatet förbättrades från 212 000 SEK till 250 000 SEK, en ökning med 17,9% som indikerar förbättrad lönsamhet och effektivitet i verksamheten.

Soliditet: Soliditeten på 66,0% är mycket stark och visar att företaget har en låg belåningsgrad och god förmåga att klara av ekonomiska nedgångar.

Eget kapital: Eget kapital ökade från 1 097 176 SEK till 1 233 945 SEK, en tillväxt på 12,5% som främst drivs av årets starka resultat och stärker företagets finansiella bas.

Nettoomsättning: Omsättningen ökade från 1 302 193 SEK till 1 389 857 SEK, en tillväxt på 6,8% som visar en stabil försäljningsutveckling i en nischad marknad.

Huvudrisker

  • Företagets omsättning på 1,4 miljoner SEK är fortfarande relativt blygsam vilket gör det sårbart för förluster av större kunder
  • Den snabba tillgångstillväxten på 54,2% kräver noggrann uppföljning för att säkerställa att investeringarna ger avkastning

Möjligheter

  • Den höga vinstmarginalen på 18,0% ger goda förutsättningar för framtida investeringar och expansion
  • Stark soliditet på 66,0% ger goda möjligheter att finansiera tillväxt genom lån om så önskas
  • Positiv utveckling inom alla nyckeltal pekar på en stabil tillväxtbana för verksamheten

Trendanalys

Alla trendindikatorer visar FÖRBÄTTRING: omsättning (+6,8%), resultat (+17,9%), eget kapital (+12,5%) och tillgångar (+54,2%). Denna konsekvent positiva utveckling i kombination med höga nyckeltal indikerar ett företag i stark tillväxtfas med god ekonomisk hälsa.