827 389 SEK
Omsättning
▼ 44,7%
78 704 SEK
Resultat efter finansnetto
▼ 79,8%
80,9%
Soliditet
Mycket God
10%
Vinstmarginal
Stabil
200 000 SEK
ÅRETS UTDELNING
2024-03-10

Substansvärdering

Tillgångar:811 859 SEK
Skulder:-85 588 SEK
Substansvärde:389 271 SEK

ℹ️ Om substansvärdering

Vad det är: Substansvärdering baseras på företagets tillgångar minus skulder enligt balansräkningen. Det representerar det värde som skulle återstå om företaget likviderades.

Begränsningar: Denna metod tar inte hänsyn till framtida kassaflöden, immateriella tillgångar (som varumärken eller kundrelationer), eller företagets lönsamhet. Den kan underskatta värdet för lönsamma företag och överskatta värdet för företag med gamla eller svårvärderade tillgångar.

Viktiga händelser

Händelser under verksamhetsåret

Verksamheten har utvecklats enligt plan.

Händelser efter verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade efter verksamhetsåret.

Finansiell analys av senaste bokslutet (2023) i

Sammanfattning

Företaget visar på en tydlig och allvarlig nedåtgående trend under 2023 med kraftiga minskningar inom samtliga nyckeltal. Trots en relativt hög soliditet på 80,9% indikerar de dramatiska försämringarna i omsättning (-44,6%), resultat (-79,8%) och eget kapital (-40,1%) ett företag i betydande svårigheter. Den positiva vinstmarginalen på 10,0% och att verksamheten enligt uppgift utvecklats enligt plan står i stark kontrast till de faktiska siffrorna, vilket kan tyda på planerade omstruktureringar eller en medveten nedtrappning av verksamheten.

Företagsbeskrivning

Företaget, som registrerades 1988 och startade verksamheten 1989, bedriver försäljning av konstverk till konstföreningar och bolag i Sverige. Som ett etablerat företag med över 30 år i branschen är de kraftigt sjunkande försäljningssiffrorna särskilt anmärkningsvärda och kan indikera en förändring i marknaden eller företagets affärsmodell.

Finansiella Nyckeltal

Resultat: Resultatet har kraschat från 389 603 SEK till 78 704 SEK, en minskning på 310 899 SEK eller 79,8%. Detta visar att företaget inte bara sålt mindre, utan även blivit mindre lönsamt i sin kvarvarande verksamhet.

Soliditet: Soliditeten på 80,9% är fortfarande mycket hög och indikerar ett företag med låg belåning. Detta är den främsta positiva indikatorn och ger ett visst skydd mot obestånd trots de stora förluster som realiserats.

Eget kapital: Eget kapital har minskat från 649 614 SEK till 389 271 SEK, en nedgång på 260 343 SEK. Denna minskning är direkt kopplad till det låga årets resultat, vilket har utarmat företagets kapitalbas avsevärt.

Nettoomsättning: Omsättningen har minskat kraftigt från 1 494 864 SEK till 789 189 SEK, en nedgång på 705 675 SEK eller 44,6%. Denna mer än halverade omsättning är en mycket stark negativ indikator på efterfrågan på företagets produkter.

Huvudrisker

  • Kontinuerligt fallande omsättning på 705 675 SEK riskerar att göra verksamheten olönsam om trenden fortsätter.
  • En resultatminskning på 310 899 SEK visar på allvarliga problem med lönsamheten i den nuvarande verksamhetsvolymen.
  • Urholkning av eget kapital med 260 343 SEK försvagar företagets finansiella styrka och buffert mot framtida motgångar.

Möjligheter

  • Den exceptionellt höga soliditeten på 80,9% ger ett starkt kapitalunderlag och möjlighet till investeringar eller omställning utan extern finansiering.
  • Företaget genererar fortfarande en vinst på 78 704 SEK trots den dramatiska omsättningsminskningen, vilket visar på en viss resiliens i affärsmodellen.
  • Ett etablerat varumärke och lång erfarenhet sedan 1989 kan utgöra en platform för en framgångsrik omstart eller ompositionering på marknaden.