3 600 000 SEK
Omsättning
▼ 7,8%
15 935 SEK
Resultat efter finansnetto
▲ 103,9%
10,1%
Soliditet
Stabil
0,4%
Vinstmarginal
Låg
0 SEK
ÅRETS UTDELNING
Ingen utdelning

Substansvärdering

Tillgångar:1 795 718 SEK
Skulder:-1 614 675 SEK
Substansvärde:181 043 SEK

ℹ️ Om substansvärdering

Vad det är: Substansvärdering baseras på företagets tillgångar minus skulder enligt balansräkningen. Det representerar det värde som skulle återstå om företaget likviderades.

Begränsningar: Denna metod tar inte hänsyn till framtida kassaflöden, immateriella tillgångar (som varumärken eller kundrelationer), eller företagets lönsamhet. Den kan underskatta värdet för lönsamma företag och överskatta värdet för företag med gamla eller svårvärderade tillgångar.

Viktiga händelser

Händelser under verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade under verksamhetsåret.

Händelser efter verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade efter verksamhetsåret.

Finansiell analys av senaste bokslutet (2024) i

Sammanfattning

Företaget visar en blandad bild med tydliga utmaningar men också positiva tecken på förbättring. Trots en minskad omsättning på -7.8% har bolaget lyckats vända ett stort förlustår till en blygsam vinst, vilket indikerar effektiviseringsåtgärder eller kostnadsrationaliseringar. Den extremt låga soliditeten på 10.1% och den minskande tillgångsbasen visar dock på en utsatt finansiell position som kräver uppmärksamhet.

Företagsbeskrivning

Bolaget bedriver mekanisk verksamhet och därmed förenlig verksamhet, vilket tyder på en verksamhet inom mekanisk tillverkning, reparation eller underhåll. Med säte i Nacka kommun och etablerat sedan 1989 är detta ett moget företag inom sin bransch, inte ett nyetablerat bolag.

Finansiella Nyckeltal

Resultat: Resultatet förbättrades dramatiskt från en förlust på -411 418 SEK till en vinst på 15 935 SEK, en positiv förändring på 427 353 SEK. Denna vändning visar på framgångsrika åtgärder för att förbättra lönsamheten.

Soliditet: Soliditeten på 10.1% är mycket låg och ligger under branschnormer. Detta innebär att företaget har högt belåningsgrad och begränsad finansiell buffert mot motgångar.

Eget kapital: Eget kapital ökade marginellt från 178 772 SEK till 181 043 SEK, en tillväxt på 2 271 SEK (+1.3%). Denna lilla ökning beror främst på årets vinst.

Nettoomsättning: Omsättningen minskade från 3 979 577 SEK till 3 672 332 SEK, en nedgång på 307 245 SEK (-7.8%). Detta indikerar minskade orderingångar eller förlorade kunder.

Huvudrisker

  • Mycket låg soliditet på 10.1% skapar sårbarhet för ekonomiska nedgångar och begränsar möjligheten till framtida investeringar
  • Minskad omsättning på 307 245 SEK kan indikera konkurrensproblem eller försämrad marknadsposition
  • Minskande tillgångar från 1 897 108 SEK till 1 795 718 SEK visar på avveckling av kapitalbasen

Möjligheter

  • Dramatisk resultatförbättring med 427 353 SEK från förlust till vinst visar på operativ effektivisering
  • Positiv trend i eget kapital med en ökning på 2 271 SEK trots utmanande marknadsförhållanden
  • Etablerat bolag sedan 1989 med erfarenhet och kundbas som kan utgöra grund för framtida återhämtning

Trendanalys

Omsättningen visar en volatil utveckling med en kraftig ökning 2022–2023 följd av en nedgång 2024, vilket tyder på osäker efterfrågan eller försäljningsutmaningar. Resultatet har förbättrats avsevärt från stora förluster till en liten vinst 2024, vilket indikerar effektiviseringar eller kostnadskontroll. Eget kapital och soliditet har minskat kraftigt och förblir på låga nivåer, vilket pekar på en svag kapitalstruktur och potentiell sårbarhet. Den övergripande trenden visar ett företag som kämpat med lönsamhet men nu visar tecken på återhämtning, dock med utmaningar kvar gällande finansiell stabilitet och tillväxt.