2 206 906 SEK
Omsättning
▼ 10,3%
158 850 SEK
Resultat efter finansnetto
▲ 154,3%
19,9%
Soliditet
Stabil
7,2%
Vinstmarginal
Stabil
0 SEK
ÅRETS UTDELNING
Ingen utdelning

Substansvärdering

Tillgångar:1 672 928 SEK
Skulder:-1 340 400 SEK
Substansvärde:332 528 SEK

ℹ️ Om substansvärdering

Vad det är: Substansvärdering baseras på företagets tillgångar minus skulder enligt balansräkningen. Det representerar det värde som skulle återstå om företaget likviderades.

Begränsningar: Denna metod tar inte hänsyn till framtida kassaflöden, immateriella tillgångar (som varumärken eller kundrelationer), eller företagets lönsamhet. Den kan underskatta värdet för lönsamma företag och överskatta värdet för företag med gamla eller svårvärderade tillgångar.

Viktiga händelser

Händelser under verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade under verksamhetsåret.

Händelser efter verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade efter verksamhetsåret.

Finansiell analys av senaste bokslutet (2023) i

Sammanfattning

Företaget visar en blandad men överlag positiv utveckling med starka förbättringar i lönsamhet och balansräkning trots en minskad omsättning. Den dramatiska vändningen från förlust till vinst på 158 850 SEK tillsammans med en fördubbling av eget kapital och betydande tillgångstillväxt indikerar en framgångsrik omstrukturering eller effektiviseringsåtgärder. Den fallande omsättningen på -10.3% är dock en varningssignal som kräver uppmärksamhet.

Företagsbeskrivning

Företaget bedriver anläggningsarbete, åkeri samt uthyrning av personal och entreprenadmaskiner som hjullastare och grävmaskiner. Denna typ av verksamhet är kapitalintensiv med betydande investeringar i maskinpark och fordon, vilket förklarar den höga tillgångsbasen på 1 672 928 SEK.

Finansiella Nyckeltal

Resultat: Resultatet förbättrades dramatiskt från en förlust på -292 369 SEK till en vinst på 158 850 SEK, en positiv förändring på 451 219 SEK (+154.3%). Denna kraftiga vändning visar på förbättrad kostnadskontroll eller strukturella förändringar.

Soliditet: Soliditeten på 19.9% är något under branschgenomsnittet för anläggningsföretag men visar en tydlig förbättring från tidigare år. Det indikerar att 19.9% av tillgångarna finansieras med eget kapital, vilket ger en acceptabel men inte excellent skuldsättningsgrad.

Eget kapital: Eget kapital ökade från 123 678 SEK till 332 528 SEK, en tillväxt på 208 850 SEK (+168.9%). Denna förbättring kommer främst från årets vinst och stärker företagets finansiella bas.

Nettoomsättning: Omsättningen minskade från 2 485 774 SEK till 2 211 140 SEK, en nedgång på 274 634 SEK (-10.3%). Detta kan tyda på minskad efterfrågan, förlorade kunder eller strategiska prisförändringar.

Huvudrisker

  • Minskad omsättning på 274 634 SEK kan indikera konkurrensproblem eller svag marknadsposition
  • Relativt låg soliditet på 19.9% begränsar företagets möjlighet till ytterligare lån och investeringar
  • Branschens konjunkturkänslighet kan påverka framtida intäkter negativt i ekonomiska nedgångar

Möjligheter

  • Kraftig resultatförbättring med 451 219 SEK visar på effektiviseringspotential och god operativ styrning
  • Betydande tillgångstillväxt på 600 736 SEK ger kapacitet för framtida expansion och fler uppdrag
  • Stark eget kapital-tillväxt på 208 850 SEK skapar bättre förutsättningar för framtida investeringar och kreditsökande