787 000 SEK
Omsättning
▲ 7,7%
178 000 SEK
Resultat efter finansnetto
▲ 20,3%
81%
Soliditet
Mycket God
21,9%
Vinstmarginal
Mycket Hög
0 SEK
ÅRETS UTDELNING
Ingen utdelning

Substansvärdering

Tillgångar:343 710 SEK
Skulder:-65 423 SEK
Substansvärde:278 287 SEK

ℹ️ Om substansvärdering

Vad det är: Substansvärdering baseras på företagets tillgångar minus skulder enligt balansräkningen. Det representerar det värde som skulle återstå om företaget likviderades.

Begränsningar: Denna metod tar inte hänsyn till framtida kassaflöden, immateriella tillgångar (som varumärken eller kundrelationer), eller företagets lönsamhet. Den kan underskatta värdet för lönsamma företag och överskatta värdet för företag med gamla eller svårvärderade tillgångar.

Viktiga händelser

Händelser under verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade under verksamhetsåret.

Händelser efter verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade efter verksamhetsåret.

Finansiell analys av senaste bokslutet (2023) i

Sammanfattning

Företaget visar en stark och positiv utveckling med betydande förbättringar i lönsamhet och kapitalstruktur trots en minskning av totala tillgångar. Den höga vinstmarginalen på 21,9% och soliditeten på 81,0% indikerar ett mycket effektivt och stabilt företag med god finansiell hälsa. Resultattillväxten på +20,3% överträffar omsättningstillväxten på +7,7%, vilket visar på förbättrad lönsamhet och kostnadskontroll. Minskande tillgångar kombinerat med ökande eget kapital tyder på en aktiv förvaltning av balansräkningen, möjligen genom avyttringar eller nedskrivningar.

Företagsbeskrivning

Företaget bedriver en mångfacetterad verksamhet inom virkesförädling, skogsrelaterade tjänster, djurhållning och tatuering. Den breda verksamhetsprofilen med både varuproduktion och tjänsteleverans kan förklara den höga vinstmarginalen genom diversifierade intäktskällor och möjligheter till korsförsäljning.

Finansiella Nyckeltal

Resultat: Resultatet förbättrades markant från 148 000 SEK till 178 000 SEK, en ökning på 20,3% som indikerar effektiviserade verksamheter eller förbättrade marginaler.

Soliditet: Soliditeten på 81,0% är exceptionellt hög och indikerar ett mycket lågt belånat företag med minimal finansiell risk och stor motståndskraft mot ekonomiska nedgångar.

Eget kapital: Eget kapital ökade kraftigt från 190 314 SEK till 278 287 SEK, en tillväxt på 46,2% som främst drivs av årets starka resultat och kvarhållet vinst.

Nettoomsättning: Omsättningen ökade från 732 150 SEK till 810 554 SEK, en tillväxt på 7,7% som visar en stabil försäljningsutveckling i en mogen verksamhet.

Huvudrisker

  • Minskande tillgångar med 6,0% (från 365 717 SEK till 343 710 SEK) kan indikera nedskrivningar eller avyttringar som kan påverka framtida kapacitet.
  • Den relativt låga omsättningen på 810 554 SEK begränsar skalbarheten och gör företaget mer sårbart för förluster av större kunder.
  • Den breda verksamhetsprofilen med många olika verksamhetsområden kan leda till fokusförlust och operativ komplexitet.

Möjligheter

  • Exceptionellt hög vinstmarginal på 21,9% ger utrymme för investeringar och expansion utan extern finansiering.
  • Stark soliditet på 81,0% skapar utmärkta förutsättningar för att ta lån till förmånliga villkor vid behov av expansion.
  • Resultattillväxten på 20,3% som överträffar omsättningstillväxten visar på effektiviseringspotential som kan utnyttjas ytterligare.