6 990 000 SEK
Omsättning
▲ 30,7%
270 000 SEK
Resultat efter finansnetto
▲ 557,6%
16,3%
Soliditet
Stabil
3,9%
Vinstmarginal
Låg
0 SEK
ÅRETS UTDELNING
Ingen utdelning

Substansvärdering

Tillgångar:5 953 442 SEK
Skulder:-4 917 627 SEK
Substansvärde:710 815 SEK

ℹ️ Om substansvärdering

Vad det är: Substansvärdering baseras på företagets tillgångar minus skulder enligt balansräkningen. Det representerar det värde som skulle återstå om företaget likviderades.

Begränsningar: Denna metod tar inte hänsyn till framtida kassaflöden, immateriella tillgångar (som varumärken eller kundrelationer), eller företagets lönsamhet. Den kan underskatta värdet för lönsamma företag och överskatta värdet för företag med gamla eller svårvärderade tillgångar.

Viktiga händelser

Händelser under verksamhetsåret

Företaget har under räkenskapsåret som en följd av kriget i Ukraina påverkats på följande sätt: Företaget har i väsentlig omfattning drabbats av höjda kostnader, framför allt på drivmedel men även reservdelar.

Händelser efter verksamhetsåret

Kriget i Ukraina har haft en negativ påverkan på företagets verksamhet.Företaget har efter räkenskapsårets utgång fortsatt drabbats genom kostnadsökningar, framför allt kostnader för diesel.

Analys av viktiga händelser

  • Företaget har drabbats av höjda kostnader för drivmedel och reservdelar som en följd av kriget i Ukraina under räkenskapsåret.
  • Efter räkenskapsårets slut har företaget fortsatt att påverkas negativt av kostnadsökningar, främst för diesel.

Finansiell analys av senaste bokslutet (2023) i

Sammanfattning

Företaget visar en stark förbättring i lönsamhet och tillväxt trots utmanande externa förhållanden. Omsättningen ökade med över 30% och företaget vände ett förlustår till en vinst på 270 000 SEK. Den positiva resultatutvecklingen har stärkt det egna kapitalet avsevärt. Soliditeten på 16,3% är dock fortfarande låg, vilket indikerar ett begränsat eget kapitalbas. Trots höga drivmedelskostnader pga. kriget i Ukraina har företaget lyckats hantera kostnadsökningarna och öka sin lönsamhet.

Företagsbeskrivning

Bolaget bedriver åkeriverksamhet med säte i Klippan och är registrerat sedan 2005, vilket gör det till ett etablerat företag i branschen. Som åkeriföretag är det särskilt känsligt för förändringar i drivmedelspriser och transportkostnader, vilket framgår av de externa påverkansfaktorerna som nämns.

Finansiella Nyckeltal

Resultat: Resultatet förbättrades dramatiskt från en förlust på -59 000 SEK till en vinst på 270 000 SEK, en förbättring på 329 000 SEK. Denna vändning till lönsamhet trots stigande drivmedelskostnader indikerar effektiv kostnadskontroll och/eller prisförändringar.

Soliditet: Soliditeten på 16,3% är låg enligt klassificering och ligger under branschrekommendationer. Detta indikerar ett högt belåningsgrad och begränsat finansiellt spelrum för oförutsedda utgifter eller investeringar.

Eget kapital: Det egna kapitalet ökade från 440 512 SEK till 710 815 SEK, en tillväxt på 270 303 SEK eller 61,4%. Denna förbättring kommer främst från årets vinst och stärker företagets finansiella stabilitet.

Nettoomsättning: Omsättningen ökade från 5 358 223 SEK till 6 996 596 SEK, en tillväxt på 1 638 373 SEK eller 30,7%. Denna betydande omsättningstillväxt visar att företaget har lyckats expandera sin verksamhet trots utmanande marknadsförhållanden.

Huvudrisker

  • Låg soliditet på 16,3% begränsar företagets finansiella flexibilitet och ökar sårbarheten för ekonomiska nedgångar.
  • Fortsatta höga dieselpriser efter räkenskapsåret hotar lönsamheten trots den senaste förbättringen.
  • Tillgångarna minskade med 283 399 SEK till 5 953 442 SEK, vilket kan indikera avveckling av tillgångar eller nedskrivningar.

Möjligheter

  • Stark omsättningstillväxt på 30,7% till 6 996 596 SEK visar att företaget kan expandera sin kundbas eller marknadsandel trots utmaningar.
  • Resultatförbättring på 557,6% visar att företaget har kapacitet att hantera kostnadsökningar och ändå vara lönsamt.
  • Eget kapital ökade med 61,4% till 710 815 SEK, vilket ger en bättre bas för framtida investeringar och verksamhet.

Trendanalys

Företaget visar starka förbättringstrender inom omsättning (+30,7%), resultat (+557,6%) och eget kapital (+61,4%) trots en liten minskning i totala tillgångar (-4,5%). Den övergripande trenden är positiv med en tydlig vändning från förlust till vinst, men den låga soliditeten och de externa kostnadsökningarna kvarstår som utmaningar.