1 615 157 SEK
Omsättning
▲ 12%
611 790 SEK
Resultat efter finansnetto
▲ 94,9%
93,2%
Soliditet
Mycket God
37,8%
Vinstmarginal
Mycket Hög
399 575 SEK
ÅRETS UTDELNING
2024-06-26

Substansvärdering

Tillgångar:1 179 540 SEK
Skulder:-79 990 SEK
Substansvärde:1 099 550 SEK

ℹ️ Om substansvärdering

Vad det är: Substansvärdering baseras på företagets tillgångar minus skulder enligt balansräkningen. Det representerar det värde som skulle återstå om företaget likviderades.

Begränsningar: Denna metod tar inte hänsyn till framtida kassaflöden, immateriella tillgångar (som varumärken eller kundrelationer), eller företagets lönsamhet. Den kan underskatta värdet för lönsamma företag och överskatta värdet för företag med gamla eller svårvärderade tillgångar.

Viktiga händelser

Händelser under verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade under verksamhetsåret.

Händelser efter verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade efter verksamhetsåret.

Finansiell analys av senaste bokslutet (2023) i

Sammanfattning

Danne Karlsson Installation AB visar en exceptionellt stark finansiell utveckling under 2023 med mycket höga lönsamhetsmått och imponerande tillväxttakt. Företaget har mer än fördubblat sitt resultat jämfört med föregående år samtidigt som soliditeten förbättrats till en mycket hög nivå. Denna prestation indikerar ett välskött företag som effektivt omvandlar omsättning till vinst och bygger upp ett starkt eget kapital.

Företagsbeskrivning

Danne Karlsson Installation AB är ett etablerat företag inom rörinstallation och svetsarbeten i mellersta Sverige, verksamt sedan 2010. Denna typ av verksamhet kräver specialistkompetens och är typiskt projektbaserad med varierande projektstorlekar och kundgrupper.

Finansiella Nyckeltal

Resultat: Resultatet förbättrades dramatiskt från 313 953 SEK till 611 790 SEK, en ökning med 297 837 SEK eller 94.9%, vilket indikerer mycket effektiv kostnadskontroll och förbättrad lönsamhet.

Soliditet: Soliditeten på 93.2% är exceptionellt hög och visar att företaget är mycket välkapitaliserat med minimala skulder, vilket ger god finansiell stabilitet och låg beroendegrad av extern finansiering.

Eget kapital: Eget kapital ökade från 627 222 SEK till 1 099 550 SEK, en tillväxt på 472 328 SEK eller 75.3%, främst driven av det starka årets resultat som tillfört kapital.

Nettoomsättning: Omsättningen ökade från 1 441 740 SEK till 1 619 380 SEK, en tillväxt på 12.0% som visar en stabil kundbas och ökad verksamhetsvolym.

Huvudrisker

  • Företagets omsättning på 1 619 380 SEK är relativt blygsam för ett etablerat företag, vilket kan indikera begränsad marknadsandel eller koncentration på få större projekt
  • Den exceptionellt höga vinstmarginalen på 37.8% kan vara svår att upprätthålla långsiktigt i en konkurrensutsatt bransch
  • Tillgångstillväxten på 42.7% till 1 179 540 SEK kan tyda på investeringar som måste generera avkastning i framtiden

Möjligheter

  • Mycket hög soliditet på 93.2% ger utrymme för framtida investeringar och expansion utan behov av extern finansiering
  • Resultattillväxten på 94.9% visar på excellent operativ effektivitet och stark konkurrenskraft
  • Eget kapital på 1 099 550 SEK ger en stabil bas för att ta emot större projekt och utöka verksamheten

Trendanalys

Alla nyckeltal visar starka förbättringstrender: omsättning (+12.0%), resultat (+94.9%), eget kapital (+75.3%) och tillgångar (+42.7%). Denna konsekventa positiva utveckling över samtliga områden indikerar ett företag i stark tillväxtfas med god operativ styrning.