504 011 SEK
Omsättning
▲ 8,1%
134 897 SEK
Resultat efter finansnetto
▲ 15,7%
81,7%
Soliditet
Mycket God
26,7%
Vinstmarginal
Mycket Hög
100 000 SEK
ÅRETS UTDELNING
2024-03-16

Substansvärdering

Tillgångar:338 249 SEK
Skulder:-51 969 SEK
Substansvärde:238 280 SEK

ℹ️ Om substansvärdering

Vad det är: Substansvärdering baseras på företagets tillgångar minus skulder enligt balansräkningen. Det representerar det värde som skulle återstå om företaget likviderades.

Begränsningar: Denna metod tar inte hänsyn till framtida kassaflöden, immateriella tillgångar (som varumärken eller kundrelationer), eller företagets lönsamhet. Den kan underskatta värdet för lönsamma företag och överskatta värdet för företag med gamla eller svårvärderade tillgångar.

Viktiga händelser

Händelser under verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade under verksamhetsåret.

Händelser efter verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade efter verksamhetsåret.

Finansiell analys av senaste bokslutet (2023) i

Sammanfattning

Företaget visar en mycket positiv utveckling med starka resultat och goda tillväxttendenser. Med en omsättningstillväxt på 8,1% och en resultattillväxt på 15,7% presterar bolaget bättre än många jämförbara småföretag. Den exceptionellt höga vinstmarginalen på 26,7% indikerar effektiv kostnadskontroll och lönsam verksamhet. Soliditeten på 81,7% är mycket stark och visar att företaget är mycket väl kapitaliserat med låg belåning. Den generella trenden pekar mot ett friskt, växande företag med god ekonomi.

Företagsbeskrivning

Bolaget bedriver skomakeri, skrädderi och nyckelservice - traditionella hantverks- och serviceyrken med relativt låga inträdesbarriärer men konstant efterfrågan. Denna typ av verksamhet är typiskt sett personalintensiv med måttliga investeringsbehov, vilket förklarar den höga vinstmarginalen och soliditeten.

Finansiella Nyckeltal

Resultat: Resultatet förbättrades från 116 614 SEK till 134 897 SEK, en ökning med 18 283 SEK eller 15,7%. Resultattillväxten är högre än omsättningstillväxten, vilket indikerar förbättrad lönsamhet och effektivitet.

Soliditet: Soliditeten på 81,7% är exceptionellt hög och visar att företaget är mycket stabilt finansierat med minimala skulder. Detta ger god kreditvärdighet och låg finansiell risk.

Eget kapital: Eget kapital ökade från 231 396 SEK till 238 280 SEK, en tillväxt på 6 884 SEK eller 3,0%. Ökningen är något lägre än årets resultat, vilket kan tyda på att en del av vinsten har utdelats till ägarna.

Nettoomsättning: Omsättningen ökade från 456 741 SEK till 505 424 SEK, en tillväxt på 48 683 SEK eller 8,1%. Detta visar en god försäljningsutveckling i en bransch som ofta är konjunkturkänslig.

Huvudrisker

  • Företaget är relativt litet med en omsättning på 505 424 SEK, vilket gör det sårbart för plötsliga förändringar i efterfrågan eller konkurrenssituationen.
  • Tillgångstillväxten på endast 1,1% till 338 249 SEK kan indikera begränsade investeringar i framtidskapacitet eller utrustning.

Möjligheter

  • Den mycket höga vinstmarginalen på 26,7% ger utrymme för investeringar i marknadsföring eller expansion utan att äventyra lönsamheten.
  • Den starka soliditeten på 81,7% ger excellent finansiell flexibilitet för att möjliggöra framtida investeringar eller expansion.
  • Positiv utveckling inom alla nyckeltal (omsättning, resultat, eget kapital och tillgångar) skapar en positiv momentum för fortsatt tillväxt.

Trendanalys

Alla trendindikatorer visar FÖRBÄTTRING: omsättning (+8,1%), resultat (+15,7%), eget kapital (+3,0%) och tillgångar (+1,1%). Den generella trenden är entydigt positiv och pekar på ett välskött företag i tillväxtfas.