9 883 000 SEK
Omsättning
▲ 58,4%
952 000 SEK
Resultat efter finansnetto
▲ 100,4%
70%
Soliditet
Mycket God
9,4%
Vinstmarginal
Stabil
500 000 SEK
ÅRETS UTDELNING
2024-10-08

Substansvärdering

Tillgångar:2 943 024 SEK
Skulder:-834 682 SEK
Substansvärde:1 865 142 SEK

ℹ️ Om substansvärdering

Vad det är: Substansvärdering baseras på företagets tillgångar minus skulder enligt balansräkningen. Det representerar det värde som skulle återstå om företaget likviderades.

Begränsningar: Denna metod tar inte hänsyn till framtida kassaflöden, immateriella tillgångar (som varumärken eller kundrelationer), eller företagets lönsamhet. Den kan underskatta värdet för lönsamma företag och överskatta värdet för företag med gamla eller svårvärderade tillgångar.

Viktiga händelser

Händelser under verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade under verksamhetsåret.

Händelser efter verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade efter verksamhetsåret.

Finansiell analys av senaste bokslutet (2024) i

Sammanfattning

Företaget visar en stark försäljnings- och resultatutveckling med en omsättningstillväxt på 58,4% och en fördubbling av vinsten. Denna imponerande operativa prestation står dock i skarp kontrast till en samtidig minskning av balansomslutningen och eget kapital, vilket tyder på att den höga vinsten inte har ackumulerats i företaget utan snarare har utdelats eller använts för andra ändamål. Företaget befinner sig i en situation med god lönsamhet och stark tillväxt, men med tecken på en avsmalning av den finansiella basen.

Företagsbeskrivning

Bolaget, som är registrerat sedan 2005, är ett etablerat företag inom kablageindustrin med fokus på försäljning av bearbetningsmaskiner, knivar, applikationer, reservdelar och konsulttjänster. Denna verksamhetsmodell är typiskt kapitalintensiv på grund av lager av maskiner och reservdelar, vilket gör förändringar i tillgångar och eget kapital särskilt viktiga att analysera.

Finansiella Nyckeltal

Resultat: Resultatet fördubblades nästan från 475 000 SEK till 952 000 SEK, en ökning med 477 000 SEK eller 100,4%. Denna ökning är betydligt högre än omsättningstillväxten, vilket tyder på förbättrad effektivitet och skalbarhet i verksamheten.

Soliditet: En soliditet på 70,0% är mycket stark och visar att större delen av företagets tillgångar är finansierade med eget kapital. Detta ger företaget god finansiell stabilitet och motståndskraft mot nedgångar, trots minskningen av det absoluta kapitalet.

Eget kapital: Trots ett starkt resultat minskade det egna kapitalet från 2 005 630 SEK till 1 865 142 SEK, en minskning med 140 488 SEK eller 7,0%. Detta innebär att vinsten på 952 000 SEK inte finns kvar i företaget, utan att det har skett en större uttag av kapital, sannolikt i form av utdelning.

Nettoomsättning: Omsättningen ökade kraftigt från 6 346 713 SEK till 10 139 052 SEK, en ökning med 3 792 339 SEK eller 58,4%. Detta indikerar en mycket stark marknadsutveckling och framgångsrik försäljning.

Huvudrisker

  • Kontinuerlig minskning av eget kapital på 140 488 SEK kan över tid underminera den långsiktiga finansiella stabiliteten och investeringsförmågan.
  • Kraftig minskning av totala tillgångar med 1 228 933 SEK (från 4 171 957 SEK till 2 943 024 SEK) kan tyda på en avveckling av lager eller anläggningstillgångar, vilket potentiellt begränsar framtida försäljningskapacitet.
  • Den extrema tillväxttakten i omsättning på 58,4% kan vara svår att upprätthålla på lång sikt, vilket skapar en risk för en framtida avmattning.

Möjligheter

  • Mycket hög vinsttillväxt på 100,4% visar på en förbättrad lönsamhet och effektivitet som kan utnyttjas för ytterligare expansion.
  • Stark omsättningstillväxt på 58,4% indikerar att företaget har ett starkt marknadsfäste och konkurrensfördelar inom sin bransch.
  • Den exceptionellt höga soliditeten på 70,0% ger ett robust skydd mot ekonomiska nedgångar och ger goda förutsättningar att ta lån för framtida investeringar om så önskas.