7 260 000 SEK
Omsättning
▲ 10,6%
1 605 000 SEK
Resultat efter finansnetto
▲ 146,9%
79%
Soliditet
Mycket God
21,8%
Vinstmarginal
Mycket Hög
1 000 000 SEK
ÅRETS UTDELNING
2023-12-20

Substansvärdering

Tillgångar:7 164 962 SEK
Skulder:-1 123 142 SEK
Substansvärde:4 093 847 SEK

ℹ️ Om substansvärdering

Vad det är: Substansvärdering baseras på företagets tillgångar minus skulder enligt balansräkningen. Det representerar det värde som skulle återstå om företaget likviderades.

Begränsningar: Denna metod tar inte hänsyn till framtida kassaflöden, immateriella tillgångar (som varumärken eller kundrelationer), eller företagets lönsamhet. Den kan underskatta värdet för lönsamma företag och överskatta värdet för företag med gamla eller svårvärderade tillgångar.

Viktiga händelser

Händelser under verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade under verksamhetsåret.

Händelser efter verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade efter verksamhetsåret.

Finansiell analys av senaste bokslutet (2023) i

Sammanfattning

Företaget visar en exceptionellt stark finansiell utveckling med betydande förbättringar på alla områden. Den kraftiga resultattillväxten på 146,9% kombinerat med en mycket hög vinstmarginal på 21,8% indikerar en effektiv verksamhet med god lönsamhet. Den höga soliditeten på 79,0% ger företaget en stabil finansieringsbas och god kreditvärdighet. Alla nyckeltal pekar på ett företag i stark tillväxtfas med god ekonomisk hälsa.

Företagsbeskrivning

Företaget bedriver reparation av motorfordon samt försäljning av traktorer och lantbruksmaskiner med säte i Tidaholm. Verksamheten är kapitalintensiv med behov av lager och verkstadsutrustning, vilket gör den höga soliditeten särskilt viktig för att finansiera tillgångarna.

Finansiella Nyckeltal

Resultat: Resultatet förbättrades dramatiskt från 650 000 SEK till 1 605 000 SEK, en ökning på 955 000 SEK eller 146,9%, vilket indikerar antingen förbättrad effektivitet, högre marginaler eller både och.

Soliditet: Soliditeten på 79,0% är exceptionellt hög och visar att företaget är mycket väl kapitaliserat med låg belåning, vilket ger stor finansiell styrka och motståndskraft.

Eget kapital: Eget kapital ökade från 3 375 505 SEK till 4 093 847 SEK, en tillväxt på 718 342 SEK eller 21,3%, vilket främst drivs av det starka årets resultat som tillförts kapitalet.

Nettoomsättning: Omsättningen ökade från 6 595 103 SEK till 7 375 125 SEK, en tillväxt på 10,6% som visar en stabil försäljningsutveckling i en bransch som kännetecknas av stora investeringar för kunderna.

Huvudrisker

  • Branschen är konjunkturkänslig och efterfrågan på traktorer och lantbruksmaskiner kan variera med lantbrukssektorns resultat
  • Den kraftiga resultattillväxten på 146,9% kan vara svår att upprätthålla på lång sikt och normalisering kan förväntas

Möjligheter

  • Den höga soliditeten på 79,0% ger utrymme för investeringar i utökad verksamhet eller förvärv utan extern finansiering
  • Den mycket höga vinstmarginalen på 21,8% indikerar en konkurrensfördel som kan utnyttjas för ytterligare tillväxt

Trendanalys

Alla trender pekar på stark förbättring: omsättningstillväxt (+10,6%), resultattillväxt (+146,9%), eget kapital tillväxt (+21,3%) och tillgångstillväxt (+16,3%). Företaget befinner sig i en tydlig expansionfas med förbättrad lönsamhet och stärkt balansräkning.