3 162 435 SEK
Omsättning
▲ 3,5%
389 741 SEK
Resultat efter finansnetto
▲ 160%
96,1%
Soliditet
Mycket God
12,2%
Vinstmarginal
Hög
0 SEK
ÅRETS UTDELNING
Ingen utdelning

Substansvärdering

Tillgångar:7 771 120 SEK
Skulder:-306 522 SEK
Substansvärde:7 464 598 SEK

ℹ️ Om substansvärdering

Vad det är: Substansvärdering baseras på företagets tillgångar minus skulder enligt balansräkningen. Det representerar det värde som skulle återstå om företaget likviderades.

Begränsningar: Denna metod tar inte hänsyn till framtida kassaflöden, immateriella tillgångar (som varumärken eller kundrelationer), eller företagets lönsamhet. Den kan underskatta värdet för lönsamma företag och överskatta värdet för företag med gamla eller svårvärderade tillgångar.

Viktiga händelser

Händelser under verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade under verksamhetsåret.

Händelser efter verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade efter verksamhetsåret.

Finansiell analys av senaste bokslutet (2023) i

Sammanfattning

Företaget visar en paradoxal situation med stark lönsamhetsförbättring men samtidig kapitalförsämring. Den exceptionellt höga resultattillväxten på 160% indikerar en kraftig effektivisering eller enstaka positiva händelser, medan minskningen av eget kapital och tillgångar tyder på att vinsten inte har bibehållits i bolaget utan troligen utdelats eller använts för att betala av skulder. Den extremt höga soliditeten på 96.1% visar att företaget är nära skuldfritt, vilket ger finansiell stabilitet men också kan indikera en försiktig eller defensiv finansieringsstrategi.

Företagsbeskrivning

Företaget bedriver aromtillverkning för livsmedelsindustrin samt byggverksamhet, vilket är en ovanlig kombination av en stabil B2B-konsumentmarknad och en mer cyklisk verksamhet. Aromtillverkning är typiskt en nicheverksamhet med potentiellt höga marginaler, medan byggbranschen är kapitalintensiv och konjunkturkänslig.

Finansiella Nyckeltal

Resultat: Resultatet förbättrades dramatiskt från 149 900 SEK till 389 741 SEK, en ökning med 239 841 SEK eller 160%. Denna enorma vinstökning på en relativt liten omsättningsökning tyder på kraftigt förbättrade marginaler eller icke-återkommande intäkter.

Soliditet: Soliditeten på 96.1% är exceptionellt hög och visar att företaget är i stort sett skuldfritt. Detta ger stor finansiell robusthet och låg finansiell risk, men kan också indikera en för låg hävstång för optimal tillväxt.

Eget kapital: Eget kapital minskade från 8 173 857 SEK till 7 464 598 SEK, en nedgång med 709 259 SEK trots ett positivt resultat. Detta indikerar sannolikt en utdelning till ägarna eller andra kapitaluttag.

Nettoomsättning: Omsättningen ökade marginellt från 3 054 195 SEK till 3 196 138 SEK, en tillväxt på 3.5%. Detta visar en stabil men blygsam försäljningsutveckling.

Huvudrisker

  • Kraftig minskning av eget kapital med 709 259 SEK trots rekordresultat kan indikera att ägarna tar ut mer kapital än företaget genererar, vilket kan hota långsiktig tillväxtpotential.
  • Minskande tillgångar från 8 432 266 SEK till 7 771 120 SEK (-7.8%) kan tyda på nedskärningar i investeringar eller försäljning av tillgångar, vilket kan begränsa framtida kapacitet.
  • Den extremt höga soliditeten kan vara en indikator på en för defensiv finansieringsstrategi som begränsar möjligheten till expansion genom hävstångseffekter.

Möjligheter

  • Exceptionellt stark vinstmarginal på 12.2% visar att företaget är mycket lönsamt och har goda möjligheter att generera stark kassaflöde från sin nuvarande verksamhet.
  • Kombinationen av aromtillverkning och byggverksamhet kan ge diversifieringsfördelar och stabilitet genom att balansera konjunkturkänslighet med mer stabil livsmedelsindustri.
  • Den nära totala avsaknaden av skulder ger företaget unika möjligheter att investera i tillväxt eller att klara av ekonomiska nedgångar utan finansiella påfrestningar.