1 722 797 SEK
Omsättning
▲ 3,2%
566 289 SEK
Resultat efter finansnetto
▲ 13,7%
81,4%
Soliditet
Mycket God
32,9%
Vinstmarginal
Mycket Hög
430 000 SEK
ÅRETS UTDELNING
2024-02-14

Substansvärdering

Tillgångar:842 217 SEK
Skulder:-156 529 SEK
Substansvärde:685 688 SEK

ℹ️ Om substansvärdering

Vad det är: Substansvärdering baseras på företagets tillgångar minus skulder enligt balansräkningen. Det representerar det värde som skulle återstå om företaget likviderades.

Begränsningar: Denna metod tar inte hänsyn till framtida kassaflöden, immateriella tillgångar (som varumärken eller kundrelationer), eller företagets lönsamhet. Den kan underskatta värdet för lönsamma företag och överskatta värdet för företag med gamla eller svårvärderade tillgångar.

Viktiga händelser

Händelser under verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade under verksamhetsåret.

Händelser efter verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade efter verksamhetsåret.

Finansiell analys av senaste bokslutet (2023) i

Sammanfattning

Företaget visar en mycket stabil och positiv utveckling med starka nyckeltal och konsekvent tillväxt inom alla viktiga områden. Den mycket höga vinstmarginalen på 32,9% och den exceptionellt höga soliditeten på 81,4% indikerar ett mycket effektivt och lågriskanpassat företag. Alla trender pekar på förbättring, vilket visar på en sund och kontrollerad tillväxt där företaget lyckas öka både omsättning och resultat samtidigt som det stärker sin balansräkning.

Företagsbeskrivning

Företaget är ett IT-konsultföretag baserat i Norrköping som verkar sedan 2019. Som konsultföretag inom IT-branschen är de typiskt sett kunskapsintensiva med relativt låga tillgångar och höga lönsamhetsmarginaler, vilket stämmer väl överens med de presenterade siffrorna.

Finansiella Nyckeltal

Resultat: Resultatet förbättrades avsevärt från 498 255 SEK till 566 289 SEK, en tillväxt på 13,7%. Detta innebär att företaget inte bara ökar sin omsättning utan även blir mer lönsamt.

Soliditet: En soliditet på 81,4% är exceptionellt hög och indikerar ett mycket stabilt företag med minimala skulder. Det ger stor finansiell frihet och motståndskraft mot nedgångar.

Eget kapital: Eget kapital ökade från 635 918 SEK till 685 688 SEK, en tillväxt på 7,8%. Denna ökning är direkt kopplad till det starka årets resultat som tillförts kapitalet.

Nettoomsättning: Omsättningen ökade från 1 669 076 SEK till 1 722 797 SEK, en positiv tillväxt på 3,2%. Detta visar en stadig ökning av verksamhetsvolymen.

Huvudrisker

  • Företagets absoluta storlek är fortfarande relativt liten med en omsättning under 2 miljoner SEK, vilket kan göra det mer sårbart för förlust av enskilda kunduppdrag.
  • Tillväxttakten i omsättningen på 3,2% är positiv men blygsam jämfört med resultattillväxten, vilket kan indikera en begränsad omsättningspotential.

Möjligheter

  • Den mycket höga vinstmarginalen på 32,9% ger utrymme för investeringar i tillväxt eller att konkurrera med priser utan att äventyra lönsamheten.
  • Den exceptionella soliditeten på 81,4% ger en mycket stark kapitalbas för att finansiera framtida expansion eller investeringar utan att ta externa lån.
  • Den starka resultattillväxten på 13,7% visar på en effektiviserad verksamhet med god potential för fortsatt ökad lönsamhet.

Trendanalys

Alla trender pekar entydigt på förbättring: omsättning (+3,2%), resultat (+13,7%), eget kapital (+7,8%) och tillgångar (+7,8%). Denna konsekventa positiva utveckling i alla nyckeltal indikerar en mycket välskött och sund verksamhet med god kontroll över tillväxten.