10 420 000 SEK
Omsättning
▼ 12,1%
139 000 SEK
Resultat efter finansnetto
▲ 147,6%
23,3%
Soliditet
God
1,2%
Vinstmarginal
Låg
600 000 SEK
ÅRETS UTDELNING
2024-12-17

Substansvärdering

Tillgångar:6 479 017 SEK
Skulder:-4 969 010 SEK
Substansvärde:1 510 007 SEK

ℹ️ Om substansvärdering

Vad det är: Substansvärdering baseras på företagets tillgångar minus skulder enligt balansräkningen. Det representerar det värde som skulle återstå om företaget likviderades.

Begränsningar: Denna metod tar inte hänsyn till framtida kassaflöden, immateriella tillgångar (som varumärken eller kundrelationer), eller företagets lönsamhet. Den kan underskatta värdet för lönsamma företag och överskatta värdet för företag med gamla eller svårvärderade tillgångar.

Viktiga händelser

Händelser under verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade under verksamhetsåret.

Händelser efter verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade efter verksamhetsåret.

Finansiell analys av senaste bokslutet (2024) i

Sammanfattning

Företaget visar en blandad bild med både positiva och negativa trender. Trots en betydande minskning i omsättning har bolaget lyckats vända ett förlustresultat till en blygsam vinst, vilket indikerar förbättrad kostnadskontroll eller effektivisering. Den låga soliditeten och den minskande omsättningen pekar dock på utmaningar i den löpande verksamheten. Företaget verkar vara i en omställningsfas där det arbetar med att stabilisera lönsamheten trots svagare försäljning.

Företagsbeskrivning

Bolaget är ett snickeriföretag grundat 1972 som huvudsakligen tillverkar sängramar och kompletterar verksamheten med uthyrning av lokaler. Som ett etablerat tillverkningsföretag i en specifik nisch är det typiskt att ha stabila men begränsade tillväxtmöjligheter, och resultatet påverkas ofta av materialpriser och efterfrågan i bostadsmarknaden.

Finansiella Nyckeltal

Resultat: Resultatet förbättrades kraftigt från en förlust på 292 000 SEK till en vinst på 139 000 SEK, en positiv förändring på 431 000 SEK. Denna vändning till vinst trots lägre omsättning indikerar framgångsrika åtgärder för att förbättra lönsamheten.

Soliditet: En soliditet på 23,3% anses vara måttlig för ett tillverkningsföretag. Det innebär att 23,3% av tillgångarna finansieras med eget kapital, vilket ger en viss buffert men också visar på ett betydande lånade kapital.

Eget kapital: Eget kapital ökade från 1 470 491 SEK till 1 510 007 SEK, en tillväxt på 39 516 SEK. Denna ökning beror sannolikt på årets vinst som tillförts kapitalet.

Nettoomsättning: Omsättningen minskade från 12 546 885 SEK till 11 246 055 SEK, en nedgång på 1 300 830 SEK eller 12,1%. Detta är en betydande försämring som kan tyda på minskad efterfrågan eller förlorade kunder.

Huvudrisker

  • Omsättningsminskningen på 12,1% eller 1 300 830 SEK är en stor risk för företagets långsiktiga överlevnad om den fortsätter.
  • Den låga vinstmarginalen på 1,2% gör företaget sårbart för plötsliga kostnadsökningar eller ytterligare försäljningsnedgångar.
  • Minskande tillgångar från 6 824 062 SEK till 6 479 017 SEK kan tyda på nedskärningar eller försäljning av tillgångar för att hantera likviditet.

Möjligheter

  • Förmågan att generera en vinst på 139 000 SEK trots lägre försäljning visar på potential för ytterligare effektiviseringar och förbättrad lönsamhet.
  • Hyresintäkter från uthyrning av lokaler ger en stabil inkomstkälla som kan motverka volatilitet i tillverkningsverksamheten.
  • Den positiva utvecklingen i eget kapital med 39 516 SEK stärker balansräkningen och ger en bättre grund för framtida investeringar.