38 817 000 SEK
Omsättning
▲ 25,7%
6 168 000 SEK
Resultat efter finansnetto
▲ 35,9%
25%
Soliditet
God
15,9%
Vinstmarginal
Hög
0 SEK
ÅRETS UTDELNING
Ingen utdelning

Substansvärdering

Tillgångar:21 771 000 SEK
Skulder:-15 979 365 SEK
Substansvärde:4 127 876 SEK

ℹ️ Om substansvärdering

Vad det är: Substansvärdering baseras på företagets tillgångar minus skulder enligt balansräkningen. Det representerar det värde som skulle återstå om företaget likviderades.

Begränsningar: Denna metod tar inte hänsyn till framtida kassaflöden, immateriella tillgångar (som varumärken eller kundrelationer), eller företagets lönsamhet. Den kan underskatta värdet för lönsamma företag och överskatta värdet för företag med gamla eller svårvärderade tillgångar.

Viktiga händelser

Händelser under verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade under verksamhetsåret.

Händelser efter verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade efter verksamhetsåret.

Finansiell analys av senaste bokslutet (2023) i

Sammanfattning

Företaget visar en exceptionellt stark finansiell utveckling med imponerande tillväxt inom alla nyckeltal. Med en omsättningstillväxt på 25,7% och en resultattillväxt på 35,9% befinner sig bolaget i en accelererande tillväxtfas. Den höga vinstmarginalen på 15,9% indikerar effektiv verksamhetsstyrning och lönsamhet. Eget kapital har ökat med 66,0% och tillgångarna med 61,0%, vilket visar att företaget både genererar avkastning och investerar i framtiden. Soliditeten på 25,0% är acceptabel för ett tillväxtbolag, men bör övervakas.

Företagsbeskrivning

Bolaget verkar inom produktion och handel med produkter inom hårvård, hudvård och kroppsvård - en stabil och växande bransch med stark konsumentefterfrågan. Etablerat sedan 2011 har företaget haft tid att bygga upp sin verksamhet och nu verkar det ha nått en accelererande tillväxtfas.

Finansiella Nyckeltal

Resultat: Resultatet förbättrades från 4 540 000 SEK till 6 168 000 SEK, en ökning med 1 628 000 SEK eller 35,9%. Denna högre tillväxt i resultat än i omsättning visar förbättrad lönsamhet och skalbarhet i verksamheten.

Soliditet: Soliditeten på 25,0% är acceptabel för ett tillväxtbolag men ligger under branschgenomsnittet för etablerade företag. Den indikerar att företaget har utrymme för ytterligare skuldsättning om så önskas.

Eget kapital: Eget kapital ökade från 2 487 221 SEK till 4 127 876 SEK, en ökning med 1 640 655 SEK eller 66,0%. Denna kraftiga ökning beror främst på att större delen av vinsten har återinvesterats i företaget.

Nettoomsättning: Omsättningen ökade från 30 968 399 SEK till 38 865 805 SEK, en tillväxt på 7 897 406 SEK eller 25,7%. Denna starka tillväxt indikerar framgångsrik marknadsexpansion och ökad efterfrågan på företagets produkter.

Huvudrisker

  • Soliditeten på 25,0% är relativt låg och kan begränsa möjligheten till ytterligare lån för expansion
  • Den snabba tillväxten kräver kontinuerlig övervakning av kassaflöden och rörelsekapital
  • Hög tillväxt kan vara svår att upprätthålla på lång sikt utan ytterligare investeringar

Möjligheter

  • Stark omsättningstillväxt på 25,7% visar framgångsrik marknadspenetration
  • Resultattillväxt på 35,9% överstiger omsättningstillväxten, vilket indikerar förbättrad lönsamhet
  • Eget kapital ökade med 66,0%, vilket ger finansiell styrka för framtida investeringar
  • Tillgångstillväxt på 61,0% visar att företaget investerar i framtida kapacitet

Trendanalys

Alla nyckeltal visar starka förbättringar: omsättning (+25,7%), resultat (+35,9%), eget kapital (+66,0%) och tillgångar (+61,0%). Denna konsekventa positiva utveckling över alla områden indikerar en mycket hälsosam tillväxtfas där företaget både expanderar sin verksamhet och förbättrar sin lönsamhet samtidigt som det bygger upp ett starkare eget kapital.