910 651 SEK
Omsättning
▲ 36,8%
64 199 SEK
Resultat efter finansnetto
▼ 23,5%
53%
Soliditet
Mycket God
7,1%
Vinstmarginal
Stabil
0 SEK
ÅRETS UTDELNING
Ingen utdelning

Substansvärdering

Tillgångar:265 179 SEK
Skulder:-123 471 SEK
Substansvärde:141 708 SEK

ℹ️ Om substansvärdering

Vad det är: Substansvärdering baseras på företagets tillgångar minus skulder enligt balansräkningen. Det representerar det värde som skulle återstå om företaget likviderades.

Begränsningar: Denna metod tar inte hänsyn till framtida kassaflöden, immateriella tillgångar (som varumärken eller kundrelationer), eller företagets lönsamhet. Den kan underskatta värdet för lönsamma företag och överskatta värdet för företag med gamla eller svårvärderade tillgångar.

Viktiga händelser

Händelser under verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade under verksamhetsåret.

Händelser efter verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade efter verksamhetsåret.

Finansiell analys av senaste bokslutet (2022) i

Sammanfattning

Företaget visar en blandad bild med stark tillväxt i omsättning och balansräkning men samtidigt en försämring i lönsamhet. Omsättningen ökade med 36,8% till 910 651 SEK, vilket indikerar god marknadsframgång och ökad verksamhetsvolym. Tillgångarna mer än fördubblades (+123,8%) och eget kapital ökade med 56,0%, vilket visar på en betydande expansion av verksamheten. Den största utmaningen är den fallande lönsamheten där resultatet minskade med 23,4% trots högre omsättning, vilket kan tyda på ökade kostnader eller investeringar som ännu inte gett full avkastning. Soliditeten på 53,0% är dock stark och ger företaget god finansiell stabilitet.

Företagsbeskrivning

Företaget verkar inom installation av VVS och bygg, en bransch som kräver betydande investeringar i verktyg, fordon och material. Den snabba tillväxten i tillgångar från 118 467 SEK till 265 179 SEK kan förklaras av investeringar i sådan utrustning som krävs för att hantera den ökade omsättningen. Typiskt för branschen är att projektbaserad verksamhet kan ge fluktuationer i lönsamhet mellan perioder.

Finansiella Nyckeltal

Resultat: Resultatet minskade från 83 870 SEK till 64 199 SEK, en nedgång på 19 671 SEK eller 23,4%. Trots högre omsättning har lönsamheten försämrats, vilket kan bero på ökade driftskostnader eller investeringskostnader.

Soliditet: Soliditeten på 53,0% är mycket god och ligger långt över branschgenomsnittet. Detta indikerar att företaget har låg belåning och kan finansiera sin verksamhet huvudsakligen med eget kapital, vilket ger god finansiell stabilitet.

Eget kapital: Eget kapital ökade från 90 826 SEK till 141 708 SEK, en ökning på 50 882 SEK eller 56,0%. Denna förbättring kan huvudsakligen förklaras av att årets resultat på 64 199 SEK har tillförts kapitalet.

Nettoomsättning: Omsättningen ökade från 665 754 SEK till 910 651 SEK, en stark tillväxt på 244 897 SEK eller 36,8%. Detta visar att företaget har lyckats öka sin försäljning avsevärt.

Huvudrisker

  • Försämrad lönsamhet trots stark omsättningstillväxt - vinstmarginalen sjönk till 7,0%
  • Kostnadsökningar som äter upp vinsten från den högre omsättningen på 910 651 SEK
  • Risk för överinvestering i tillgångar som ännu inte ger tillräcklig avkastning

Möjligheter

  • Stark marknadsposition med omsättningstillväxt på 36,8% till 910 651 SEK
  • Utmärkt soliditet på 53,0% ger god kapacitet för framtida investeringar och expansion
  • Betydande tillgångstillväxt på 123,8% till 265 179 SEK skapar kapacitet för att ta emot större projekt