1 948 279 SEK
Omsättning
▲ 26,3%
734 599 SEK
Resultat efter finansnetto
▼ 10,8%
69,8%
Soliditet
Mycket God
37,7%
Vinstmarginal
Mycket Hög
275 000 SEK
ÅRETS UTDELNING
2024-03-18

Substansvärdering

Tillgångar:1 537 884 SEK
Skulder:-463 805 SEK
Substansvärde:1 074 079 SEK

ℹ️ Om substansvärdering

Vad det är: Substansvärdering baseras på företagets tillgångar minus skulder enligt balansräkningen. Det representerar det värde som skulle återstå om företaget likviderades.

Begränsningar: Denna metod tar inte hänsyn till framtida kassaflöden, immateriella tillgångar (som varumärken eller kundrelationer), eller företagets lönsamhet. Den kan underskatta värdet för lönsamma företag och överskatta värdet för företag med gamla eller svårvärderade tillgångar.

Viktiga händelser

Händelser under verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade under verksamhetsåret.

Händelser efter verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade efter verksamhetsåret.

Finansiell analys av senaste bokslutet (2023) i

Sammanfattning

Företaget visar en blandad bild med stark tillväxt i omsättning och balansräkning men samtidigt en negativ utveckling i lönsamhet. Omsättningen ökade med 26,3% till 1,9 miljoner SEK, vilket indikerar framgångsrik försäljningsutveckling. Eget kapital och tillgångar ökade kraftigt med över 50%, vilket stärker företagets finansiella bas. Den mycket höga vinstmarginalen på 37,7% är imponerande men noterbart är att resultatet sjönk med 10,8% trots högre omsättning, vilket kan tyda på ökade kostnader eller investeringar som ännu inte gett avkastning. Företaget verkar vara i en expansionsfas med investeringar som påverkar korttidsresultatet men stärker den långsiktiga positionen.

Företagsbeskrivning

Företaget bedriver projektledning, byggledning och projekteringsledning inom bygg och anläggning, vilket är en tjänsteorienterad verksamhet med typiskt höga marginaler. Denna verksamhetstyp kräver relativt låga tillgångar men hög kompetens, vilket stämmer väl med den höga soliditeten och vinstmarginalen som observeras i siffrorna.

Finansiella Nyckeltal

Resultat: Resultatet sjönk från 823 531 SEK till 734 599 SEK, en minskning på 88 932 SEK eller 10,8%. Trots högre omsättning sjönk vinsten, vilket kan tyda på ökade kostnader eller investeringar i verksamheten.

Soliditet: Soliditeten på 69,8% är exceptionellt stark och visar att företaget är mycket väl kapitaliserat med låg belåningsgrad. Detta ger god finansiell stabilitet och motståndskraft mot nedgångar.

Eget kapital: Eget kapital ökade kraftigt från 678 320 SEK till 1 074 079 SEK, en tillväxt på 395 759 SEK eller 58,3%. Denna förbättring kommer främst från årets starka resultat på 734 599 SEK, vilket har tillfört kapital till företaget.

Nettoomsättning: Omsättningen ökade från 1 544 203 SEK till 1 948 279 SEK, en tillväxt på 404 076 SEK eller 26,3%. Detta visar på framgångsrik försäljningsutveckling och expansion av verksamheten.

Huvudrisker

  • Resultatminskning på 88 932 SEK trots högre omsättning indikerar potentiella lönsamhetsutmaningar eller ökade kostnader
  • Kostnadsutvecklingen verkar öka snabbare än omsättningen, vilket kan påverka framtida lönsamhet om trenden fortsätter

Möjligheter

  • Mycket stark soliditet på 69,8% ger utrymme för framtida investeringar och expansion utan extern finansiering
  • Omsättningstillväxt på 26,3% visar på framgångsrik marknadspenetration och försäljningsutveckling
  • Eget kapital ökade med 395 759 SEK vilket ger en stabil bas för fortsatt tillväxt

Trendanalys

Företaget visar starka tillväxttrender i omsättning (+26,3%), eget kapital (+58,3%) och tillgångar (+49,2%), men en negativ trend i resultatutveckling (-10,8%). Den övergripande bilden är att företaget investerar och expanderar, vilket kortvarigt påverkar resultatet men bygger en starkare framtidsplattform.