6 460 000 SEK
Omsättning
▲ 20,3%
1 006 000 SEK
Resultat efter finansnetto
▲ 41,1%
49%
Soliditet
Mycket God
15,6%
Vinstmarginal
Hög
534 000 SEK
ÅRETS UTDELNING
2023-06-30

Substansvärdering

Tillgångar:2 483 175 SEK
Skulder:-1 247 481 SEK
Substansvärde:1 164 494 SEK

ℹ️ Om substansvärdering

Vad det är: Substansvärdering baseras på företagets tillgångar minus skulder enligt balansräkningen. Det representerar det värde som skulle återstå om företaget likviderades.

Begränsningar: Denna metod tar inte hänsyn till framtida kassaflöden, immateriella tillgångar (som varumärken eller kundrelationer), eller företagets lönsamhet. Den kan underskatta värdet för lönsamma företag och överskatta värdet för företag med gamla eller svårvärderade tillgångar.

Viktiga händelser

Händelser under verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade under verksamhetsåret.

Händelser efter verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade efter verksamhetsåret.

Finansiell analys av senaste bokslutet (2022) i

Sammanfattning

Företaget visar en stark operativ utveckling med betydande förbättringar i lönsamhet och tillväxt, men samtidigt en oroande minskning av totala tillgångar som tyder på en omstrukturering eller avveckling av tillgångar. Den höga vinstmarginalen på 15,6% och soliditeten på 49,0% pekar på ett finansiellt stabilt företag med god lönsamhet. Den snabba tillväxten i eget kapital med +44,9% visar att vinsterna reinvesteras effektivt.

Företagsbeskrivning

Bolaget bedriver mediaproduktion samt handel med hårdvara och mjukvara inom dataområdet, verksamhet som kännetecknas av tekniska innovationer och konkurrensutsatta marknader. Företaget, som är etablerat sedan 1988 i Malmö, verkar ha en stabil kundbas och erfarenhet inom sin bransch.

Finansiella Nyckeltal

Resultat: Resultatet förbättrades avsevärt från 713 000 SEK till 1 006 000 SEK, en ökning med 41,1% som visar på effektiv kostnadskontroll och förbättrad lönsamhet.

Soliditet: Soliditeten på 49,0% anses vara god och indikerar att företaget har en balanserad kapitalstruktur med låg belåning, vilket ger god kreditvärdighet.

Eget kapital: Eget kapital ökade från 803 833 SEK till 1 164 494 SEK, främst driven av det starka årets resultat, vilket stärker företagets finansiella bas.

Nettoomsättning: Omsättningen ökade från 5 443 180 SEK till 6 460 343 SEK, en tillväxt på 20,3% som indikerar stark försäljningsutveckling och framgångsrik marknadspenetrering.

Huvudrisker

  • Tillgångarna minskade kraftigt med 31,9% från 3 648 478 SEK till 2 483 175 SEK, vilket kan tyda på avveckling av tillgångar eller nedskrivningar som kan påverka framtida kapacitet.
  • Den snabba tillväxten i omsättning och resultat kan vara svår att upprätthålla på lång sikt i en konkurrensutsatt bransch.

Möjligheter

  • Den höga vinstmarginalen på 15,6% ger utrymme för framtida investeringar och expansion.
  • Stark tillväxt i både omsättning (+20,3%) och resultat (+41,1%) visar på god marknadsposition och konkurrensfördelar.

Trendanalys

Företaget visar starka positiva trender i lönsamhet och tillväxt men en negativ trend i tillgångsutveckling som kräver noggrann uppföljning.