6 530 780 SEK
Omsättning
▼ 4,5%
-185 664 SEK
Resultat efter finansnetto
▼ 134,4%
31%
Soliditet
God
−2,8%
Vinstmarginal
Förlust
0 SEK
ÅRETS UTDELNING
Ingen utdelning

Substansvärdering

Tillgångar:1 372 382 SEK
Skulder:-950 877 SEK
Substansvärde:421 505 SEK

ℹ️ Om substansvärdering

Vad det är: Substansvärdering baseras på företagets tillgångar minus skulder enligt balansräkningen. Det representerar det värde som skulle återstå om företaget likviderades.

Begränsningar: Denna metod tar inte hänsyn till framtida kassaflöden, immateriella tillgångar (som varumärken eller kundrelationer), eller företagets lönsamhet. Den kan underskatta värdet för lönsamma företag och överskatta värdet för företag med gamla eller svårvärderade tillgångar.

Viktiga händelser

Händelser under verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade under verksamhetsåret.

Händelser efter verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade efter verksamhetsåret.

Finansiell analys av senaste bokslutet (2024) i

Sammanfattning

Företaget visar tydliga tecken på en negativ utveckling med försämring inom samtliga nyckeltal. Omsättningen har minskat med 4,5% och resultatet har vänt från en vinst på 539 825 SEK till en förlust på 185 664 SEK, vilket indikerar allvarliga lönsamhetsproblem. Den negativa kapitaltillväxten på -10,5% och minskande tillgångar pekar på att företaget befinner sig i en nedåtgående fas där finansiell styrka urholkas.

Företagsbeskrivning

Företaget bedriver verksamhet inom lastbilsåkeri med säte i VARA. Som ett transportföretag är det typiskt kapitalintensivt med höga driftskostnader för fordonsunderhåll, bränsle och personal, vilket gör lönsamhet känslig för volymfluktuationer och kostnadsökningar.

Finansiella Nyckeltal

Resultat: Resultatet försämrades dramatiskt från en vinst på 539 825 SEK till en förlust på 185 664 SEK, en negativ förändring på 725 489 SEK (-134,4%). Denna försämring beror sannolikt på den lägre omsättningen kombinerat med oflexibla fasta kostnader.

Soliditet: En soliditet på 31,0% är acceptabel och visar att företaget fortfarande har en balanserad kapitalstruktur, men trenden är negativ på grund av det sjunkande eget kapitalet.

Eget kapital: Eget kapital minskade från 471 169 SEK till 421 505 SEK, en nedgång på 49 664 SEK (-10,5%). Denna minskning beror direkt på årets förlustresultat som urholkade kapitalet.

Nettoomsättning: Omsättningen minskade från 7 186 056 SEK till 6 530 780 SEK, en nedgång på 655 276 SEK (-4,5%). Detta tyder på färre transporter eller lägre priser under 2024.

Huvudrisker

  • Kontinuerlig förlustgivning på -185 664 SEK urholkar företagets kapitalbas och hotar dess långsiktiga överlevnad.
  • Minskad omsättning på 655 276 SEK indikerar tappad marknadsandel eller sämre konjunktur inom transportsektorn.
  • Negativ tillväxt inom alla nyckeltal (-4,5% omsättning, -134,4% resultat, -10,5% eget kapital, -8,2% tillgångar) visar en stark nedåtgående trend utan omedelbar vändning.

Möjligheter

  • Soliditeten på 31,0% ger fortfarande ett visst finansiellt utrymme för att genomföra åtgärder för att vända trenden.
  • Ett etablerat företag (registrerat 2021) har befintliga kunder och verksamhet att bygga vidare på, till skillnad från ett helt nytt företag.
  • En potentiell vändning i transportmarknadens konjunktur skulle direkt gynna omsättningen.