4 965 000 SEK
Omsättning
▲ 136,5%
711 000 SEK
Resultat efter finansnetto
▲ 690%
75,8%
Soliditet
Mycket God
14,3%
Vinstmarginal
Hög
210 000 SEK
ÅRETS UTDELNING
2024-03-15

Substansvärdering

Tillgångar:2 525 460 SEK
Skulder:-585 576 SEK
Substansvärde:1 811 253 SEK

ℹ️ Om substansvärdering

Vad det är: Substansvärdering baseras på företagets tillgångar minus skulder enligt balansräkningen. Det representerar det värde som skulle återstå om företaget likviderades.

Begränsningar: Denna metod tar inte hänsyn till framtida kassaflöden, immateriella tillgångar (som varumärken eller kundrelationer), eller företagets lönsamhet. Den kan underskatta värdet för lönsamma företag och överskatta värdet för företag med gamla eller svårvärderade tillgångar.

Viktiga händelser

Händelser under verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade under verksamhetsåret.

Händelser efter verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade efter verksamhetsåret.

Finansiell analys av senaste bokslutet (2023) i

Sammanfattning

Företaget visar en exceptionellt stark prestation med dramatiska förbättringar på alla fronter. Omsättningen mer än fördubblades och resultatet ökade med nästan 700%, vilket indikerar ett genombrottsår. Den höga soliditeten på 75,8% kombinerat med en vinstmarginal på 14,3% visar på ett mycket hälsosamt och lönsamt företag som tydligt har lyckats skala upp sin verksamhet utan att äventyra lönsamheten.

Företagsbeskrivning

Bolaget designar tillbehör till fordonsindustrin som produceras av en underleverantör och monteras/säljs vidare av bolaget. Med säte i Malung-Sälens kommun verkar företaget i en nischad men potentiellt lönsam bransch där designkompetens och kundrelationer är avgörande.

Finansiella Nyckeltal

Resultat: Resultatet förbättrades extremt från 90 000 SEK till 711 000 SEK, en ökning på 690%. Denna enorma resultatförbättring indikerar att företaget inte bara vuxit i omsättning utan också förbättrat sin lönsamhet avsevärt.

Soliditet: Soliditeten på 75,8% är exceptionellt hög och visar att företaget är mycket välkapitaliserat med låg belåning. Detta ger goda förutsättningar för framtida investeringar och motståndskraft mot ekonomiska nedgångar.

Eget kapital: Eget kapital ökade från 1 398 407 SEK till 1 811 253 SEK, en tillväxt på 29,5%. Denna ökning kommer främst från årets starka resultat och stärker företagets finansiella stabilitet.

Nettoomsättning: Omsättningen ökade dramatiskt från 2 102 649 SEK till 4 965 179 SEK, en tillväxt på 136,5%. Detta visar att företaget har lyckats expandera sin marknadsnärvaro avsevärt och troligen fått nya kunder eller större order från befintliga.

Huvudrisker

  • Den extrema tillväxttakten kan vara svår att upprätthålla på lång sikt
  • Beroendet av underleverantörer kan skapa leverans- och kvalitetsrisker
  • Koncentration till fordonsindustrin gör företaget sårbart för cykliska nedgångar i branschen

Möjligheter

  • Den höga soliditeten ger utrymme för ytterligare expansion och investeringar
  • Stark lönsamhet med 14,3% vinstmarginal ger goda förutsättningar för framtida tillväxt
  • Erfarenheten från det framgångsrika expansionsåret kan användas för att replikera framgången på nya marknader

Trendanalys

Alla nyckeltal visar starka förbättringstrender: omsättning (+136,5%), resultat (+690,0%), eget kapital (+29,5%) och tillgångar (+23,1%). Denna konsekvent positiva utveckling över alla parametrar indikerar en mycket välskött expansion där företaget lyckats skala upp verksamheten samtidigt som lönsamheten förbättrats avsevärt.