670 000 SEK
Omsättning
▲ 3,2%
239 000 SEK
Resultat efter finansnetto
▲ 13,8%
80%
Soliditet
Mycket God
35,7%
Vinstmarginal
Mycket Hög
220 000 SEK
ÅRETS UTDELNING
2024-03-15

Substansvärdering

Tillgångar:362 601 SEK
Skulder:-66 058 SEK
Substansvärde:266 543 SEK

ℹ️ Om substansvärdering

Vad det är: Substansvärdering baseras på företagets tillgångar minus skulder enligt balansräkningen. Det representerar det värde som skulle återstå om företaget likviderades.

Begränsningar: Denna metod tar inte hänsyn till framtida kassaflöden, immateriella tillgångar (som varumärken eller kundrelationer), eller företagets lönsamhet. Den kan underskatta värdet för lönsamma företag och överskatta värdet för företag med gamla eller svårvärderade tillgångar.

Viktiga händelser

Händelser under verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade under verksamhetsåret.

Händelser efter verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade efter verksamhetsåret.

Finansiell analys av senaste bokslutet (2023) i

Sammanfattning

Företaget visar en stabil finansiell utveckling med stark lönsamhet och soliditet. Trots en liten minskning i omsättning från 680 451 SEK till 670 165 SEK har företaget lyckats öka sitt resultat från 210 000 SEK till 239 000 SEK, vilket indikerar effektivitet och kostnadskontroll. Den mycket höga vinstmarginalen på 35,7% och soliditeten på 80,0% pekar på ett välskött företag med låg skuldsättning. Alla nyckeltal visar positiv tillväxt, vilket stärker bilden av ett hälsosamt företag i en positiv utvecklingsfas.

Företagsbeskrivning

Företaget bedriver ekologisk odling av jordgubbar och grönsaker samt därmed förenlig verksamhet i Vellinge kommun, Skåne län. Denna typ av verksamhet är ofta präglad av säsongsbetonade variationer och kräver specialkompetens inom ekologisk odling. De relativt låga siffrorna i förhållande till ett större jordbruksföretag tyder på en mindre skala eller nischad verksamhet.

Finansiella Nyckeltal

Resultat: Resultatet förbättrades avsevärt från 210 000 SEK till 239 000 SEK, en ökning med 29 000 SEK eller 13,8%. Denna förbättring, trots lägre omsättning, pekar på förbättrad lönsamhet genom antingen högre priser, bättre kostnadskontroll eller effektiviseringar.

Soliditet: En soliditet på 80,0% är exceptionellt starkt och visar att företaget i princip är skuldfritt. Detta ger stor finansiell stabilitet och låg risk för betalningssvårigheter.

Eget kapital: Eget kapital ökade från 258 945 SEK till 266 543 SEK, en tillväxt på 7 598 SEK eller 2,9%. Denna ökning är direkt kopplad till det positiva årets resultat som tillförts kapitalet.

Nettoomsättning: Omsättningen minskade marginellt från 680 451 SEK till 670 165 SEK, en nedgång på 10 286 SEK eller -1,5%. Detta kan tyda på mindre volym eller prispåverkan, men den starka resultatutvecklingen visar att företaget har kompenserat för detta.

Huvudrisker

  • Den marginella minskningen i omsättning på 10 286 SEK kan vara en indikation på utmaningar i försäljning eller marknadsandel.
  • Företagets absoluta storlek med en omsättning på 670 165 SEK gör det potentiellt känsligt för externa chocker såsom dåliga skördar eller prisfall.

Möjligheter

  • Den mycket höga vinstmarginalen på 35,7% ger utrymme för framtida investeringar och expansion.
  • Alla trender pekar på förbättring, särskilt den starka resultattillväxten på 13,8%, vilket skapar en god grund för fortsatt positiv utveckling.
  • Den ekologiska nischen och den starka balansräkningen med 266 543 SEK i eget kapital är en bra grund för att attrahera potentiella investerare eller långivare.

Trendanalys

Alla tillgängliga trender visar FÖRBÄTTRING: omsättningstillväxt (+3.2%), resultattillväxt (+13.8%), eget kapital tillväxt (+2.9%) och tillgångstillväxt (+2.0%). Denna konsekvent positiva riktning i alla nyckeltal stärker bedömningen av ett företag i en sund och stabil utvecklingsfas.