16 698 868 SEK
Omsättning
▲ 31,5%
3 688 511 SEK
Resultat efter finansnetto
▲ 44,4%
72,8%
Soliditet
Mycket God
21,9%
Vinstmarginal
Mycket Hög
4 000 000 SEK
ÅRETS UTDELNING
2024-12-19

Substansvärdering

Tillgångar:9 684 797 SEK
Skulder:-2 631 015 SEK
Substansvärde:7 053 782 SEK

ℹ️ Om substansvärdering

Vad det är: Substansvärdering baseras på företagets tillgångar minus skulder enligt balansräkningen. Det representerar det värde som skulle återstå om företaget likviderades.

Begränsningar: Denna metod tar inte hänsyn till framtida kassaflöden, immateriella tillgångar (som varumärken eller kundrelationer), eller företagets lönsamhet. Den kan underskatta värdet för lönsamma företag och överskatta värdet för företag med gamla eller svårvärderade tillgångar.

Viktiga händelser

Händelser under verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade under verksamhetsåret.

Händelser efter verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade efter verksamhetsåret.

Finansiell analys av senaste bokslutet (2024) i

Sammanfattning

Företaget visar en exceptionellt stark finansiell utveckling med imponerande tillväxt inom alla nyckeltal. Med en omsättningstillväxt på 31,5% och en resultattillväxt på 44,4% kombinerat med en mycket hög vinstmarginal på 21,9% och soliditet på 72,8% befinner sig företaget i en mycket positiv fas. Den kraftiga ökningen av eget kapital med 86,7% indikerar att företaget både genererar god lönsamhet och förvaltar sitt kapital effektivt. Detta är ett moget men snabbväxande företag som etablerades 2017 och nu verkar ha nått en accelerationsfas.

Företagsbeskrivning

Företaget tillverkar och säljer lyftteknik till industrin med kunder inom massaindustrin, åkeri, bussföretag, hamnar och järnvägar. Denna typ av verksamhet kräver vanligtvis specialistkompetens och långa kundrelationer, vilket kan förklara den höga lönsamheten när företaget etablerat sig på marknaden.

Finansiella Nyckeltal

Resultat: Resultatet ökade från 2 555 056 SEK till 3 688 511 SEK, en ökning med 1 133 455 SEK eller 44,4%. Resultattillväxten överstiger omsättningstillväxten, vilket visar på förbättrad lönsamhet och effektivitet.

Soliditet: Soliditeten på 72,8% är exceptionellt hög och indikerar ett mycket stabilt företag med låg belåningsgrad. Detta ger företaget god kreditvärdighet och motståndskraft mot ekonomiska nedgångar.

Eget kapital: Eget kapital ökade från 3 777 889 SEK till 7 053 782 SEK, en ökning med 3 275 893 SEK eller 86,7%. Denna kraftiga ökning beror främst på att större delen av vinsten har återinvesterats i företaget.

Nettoomsättning: Omsättningen ökade från 12 868 719 SEK till 16 834 605 SEK, en ökning med 3 965 886 SEK eller 31,5%. Denna starka tillväxt indikerar framgångsrik marknadsexpansion och ökad efterfrågan på företagets produkter.

Huvudrisker

  • Företagets snabba tillväxt kan ställa krav på ökad kapitalbindning och operativ kapacitet
  • Beroende av specifika industrisektorer som massaindustri och transport kan göra företaget sårbart för konjunktursvängningar i dessa branscher
  • Den höga tillväxttakten kan vara svår att upprätthålla på lång sikt

Möjligheter

  • Mycket hög vinstmarginal på 21,9% ger utrymme för ytterligare investeringar och expansion
  • Stark soliditet på 72,8% möjliggör framtida lånefinansiering till förmånliga villkor för tillväxt
  • Kraftig tillväxt i både omsättning och resultat visar att företaget har ett konkurrenskraftigt erbjudande på marknaden
  • Ökning av tillgångar med 53,6% indikerar kapacitetsutbyggnad som kan bära framtida tillväxt