468 000 SEK
Omsättning
▲ 30,7%
133 000 SEK
Resultat efter finansnetto
▲ 114,5%
32,8%
Soliditet
God
28,4%
Vinstmarginal
Mycket Hög
0 SEK
ÅRETS UTDELNING
Ingen utdelning

Substansvärdering

Tillgångar:671 584 SEK
Skulder:-443 539 SEK
Substansvärde:191 545 SEK

ℹ️ Om substansvärdering

Vad det är: Substansvärdering baseras på företagets tillgångar minus skulder enligt balansräkningen. Det representerar det värde som skulle återstå om företaget likviderades.

Begränsningar: Denna metod tar inte hänsyn till framtida kassaflöden, immateriella tillgångar (som varumärken eller kundrelationer), eller företagets lönsamhet. Den kan underskatta värdet för lönsamma företag och överskatta värdet för företag med gamla eller svårvärderade tillgångar.

Viktiga händelser

Händelser under verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser har skett under räkenskapsåret..

Händelser efter verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade efter verksamhetsåret.

Finansiell analys av senaste bokslutet (2019) i

Sammanfattning

Företaget visar en exceptionellt stark prestation med betydande förbättringar på alla fronter. Den kraftiga omsättningstillväxten på 30,7% kombinerat med en mer än fördubblad vinsttillväxt på 114,5% indikerar en mycket effektiv verksamhetsutveckling. Den höga vinstmarginalen på 28,4% och soliditeten på 32,8% pekar på en finansiellt sund organisation med god lönsamhet. Företaget befinner sig i en tydlig expansionsfas med starkt ökade tillgångar och förbättrat eget kapital.

Företagsbeskrivning

Bolaget bedriver en diversifierad verksamhet med tillverkning och försäljning av dentalpreparat, hårvårdsprodukter, kemiska specialprodukter, konsult- och utbildningsverksamhet samt behandling i akupressur och massage. Den breda verksamhetsprofilen med både produkter och tjänster inom hälsa och skönhet förklarar den höga vinstmarginalen, vilket är typiskt för specialiserade nicheprodukter och expertjänster.

Finansiella Nyckeltal

Resultat: Resultatet förbättrades dramatiskt från 62 000 SEK till 133 000 SEK, en ökning med 71 000 SEK eller 114,5%. Denna mer än fördubbling av vinsten visar att kostnadskontrollen och lönsamhetsutvecklingen varit exceptionellt god.

Soliditet: Soliditeten på 32,8% är god och indikerar att företaget har en balanserad kapitalstruktur med tillräckligt med eget kapital för att absorbera eventuella förluster utan att äventyra verksamheten.

Eget kapital: Eget kapital ökade från 161 696 SEK till 191 545 SEK, en tillväxt på 29 849 SEK eller 18,5%. Denna ökning är direkt kopplad till det starka årets resultat och visar på en förbättrad finansiell styrka.

Nettoomsättning: Omsättningen ökade från 357 733 SEK till 468 447 SEK, en tillväxt på 110 714 SEK eller 30,7%. Denna betydande ökning indikerar framgångsrik marknadsexpansion eller förbättrad försäljningseffektivitet.

Huvudrisker

  • Företagets relativt låga omsättningsnivå på 468 447 SEK trots etablering 1980 indikerar en begränsad marknadsnärvaro som kan medföra sårbarhet vid konjunkturnedgångar
  • Tillgångstillväxten på 43,0% är betydligt högre än omsättningstillväxten, vilket kan indikera att investeringarna inte ännu ger full avkastning

Möjligheter

  • Den exceptionellt höga vinstmarginalen på 28,4% ger utrymme för framtida investeringar och expansion utan extern finansiering
  • Den starka resultattillväxten på 114,5% visar att företaget har hittat en lönsam verksamhetsmodell med god skalpotential
  • Den diversifierade verksamheten inom flera relaterade områden ger möjligheter till korsförsäljning och synergier

Trendanalys

Alla nyckeltal visar starka positiva trender: omsättningstillväxt (+30,7%), resultattillväxt (+114,5%), eget kapital tillväxt (+18,5%) och tillgångstillväxt (+43,0%). Denna konsekventa förbättring över alla områden indikerar en mycket positiv utveckling och ett välskött företag i stark tillväxtfas.