716 429 SEK
Omsättning
▲ 6%
105 381 SEK
Resultat efter finansnetto
▲ 19,3%
97,6%
Soliditet
Mycket God
14,7%
Vinstmarginal
Hög
65 000 SEK
ÅRETS UTDELNING
2024-06-25

Substansvärdering

Tillgångar:1 157 392 SEK
Skulder:-28 215 SEK
Substansvärde:1 129 177 SEK

ℹ️ Om substansvärdering

Vad det är: Substansvärdering baseras på företagets tillgångar minus skulder enligt balansräkningen. Det representerar det värde som skulle återstå om företaget likviderades.

Begränsningar: Denna metod tar inte hänsyn till framtida kassaflöden, immateriella tillgångar (som varumärken eller kundrelationer), eller företagets lönsamhet. Den kan underskatta värdet för lönsamma företag och överskatta värdet för företag med gamla eller svårvärderade tillgångar.

Viktiga händelser

Händelser under verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser

Händelser efter verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade efter verksamhetsåret.

Finansiell analys av senaste bokslutet (2023) i

Sammanfattning

Företaget visar en stabil och positiv utveckling med förbättringar inom alla nyckeltal. Den höga soliditeten på 97,6% indikerar ett mycket lågt skuldsättningsgrad och finansiell stabilitet. Vinstmarginalen på 14,7% är imponerande och visar på effektiv verksamhetsstyrning. Tillväxten i både omsättning (+6,0%) och resultat (+19,2%) tyder på en sund expansion där vinsten växer snabbare än omsättningen, vilket är en positiv indikator på förbättrad lönsamhet.

Företagsbeskrivning

Bolaget verkar inom musik- och underhållningsbranschen med en bred verksamhet som inkluderar förmedling av artister, rättighetsförvaltning, studioinspelning, produktion och försäljning av musik samt klädesartiklar. Den mångfacetterade verksamheten ger potential för flera intäktskällor inom den kreativa sektorn.

Finansiella Nyckeltal

Resultat: Resultatet förbättrades från 88 371 SEK till 105 381 SEK, en ökning med 19,2% som indikerar förbättrad lönsamhet och effektivitet i verksamheten.

Soliditet: Soliditeten på 97,6% är exceptionellt hög och visar att företaget är nästan helt skuldfritt, vilket ger stor finansiell flexibilitet och låg riskexponering.

Eget kapital: Eget kapital ökade från 1 023 796 SEK till 1 129 177 SEK, en tillväxt på 10,3% som främst drivs av årets vinst och stärker företagets finansiella bas.

Nettoomsättning: Omsättningen ökade från 676 024 SEK till 716 429 SEK, en tillväxt på 6,0% som visar en stabil expansion av verksamheten.

Huvudrisker

  • Begränsad tillgångstillväxt på endast 1,8% kan indikera låga investeringar i framtida tillväxt
  • Den relativt låga omsättningen på 716 429 SEK för ett etablerat företag (registrerat 2012) visar på en begränsad marknadsposition
  • Brist på diversifiering i verksamheten kan göra företaget sårbart för konjunktursvängningar i underhållningsbranschen

Möjligheter

  • Exceptionellt hög soliditet ger utrymme för investeringar och expansion utan behov av extern finansiering
  • Stark vinsttillväxt på 19,2% visar på god förmåga att öka lönsamheten
  • Den breda verksamhetsbeskrivningen ger potential att utnyttja flera intäktskällor inom musik- och underhållningsbranschen

Trendanalys

Alla nyckeltal visar positiv trend med förbättringar: omsättning (+6,0%), resultat (+19,2%), eget kapital (+10,3%) och tillgångar (+1,8%). Den snabbare vinsttillväxten jämfört med omsättningstillväxten indikerar förbättrad effektivitet och lönsamhetsutveckling.