1 068 899 SEK
Omsättning
▲ 177,2%
217 895 SEK
Resultat efter finansnetto
▼ 12,9%
77,5%
Soliditet
Mycket God
20,4%
Vinstmarginal
Mycket Hög
0 SEK
ÅRETS UTDELNING
Ingen utdelning

Substansvärdering

Tillgångar:511 004 SEK
Skulder:-93 221 SEK
Substansvärde:312 783 SEK

ℹ️ Om substansvärdering

Vad det är: Substansvärdering baseras på företagets tillgångar minus skulder enligt balansräkningen. Det representerar det värde som skulle återstå om företaget likviderades.

Begränsningar: Denna metod tar inte hänsyn till framtida kassaflöden, immateriella tillgångar (som varumärken eller kundrelationer), eller företagets lönsamhet. Den kan underskatta värdet för lönsamma företag och överskatta värdet för företag med gamla eller svårvärderade tillgångar.

Viktiga händelser

Händelser under verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade under verksamhetsåret.

Händelser efter verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade efter verksamhetsåret.

Finansiell analys av senaste bokslutet (2023) i

Sammanfattning

Företaget visar en mycket stark omsättningstillväxt på 177,2% men samtidigt en minskning i resultat med 12,8%, vilket indikerar att kostnaderna har ökat snabbare än intäkterna. Den höga soliditeten på 77,5% är en mycket positiv indikator och visar på ett lågt skuldsättningsgrad. Trots resultatminskningen har eget kapital ökat kraftigt tack vare årets vinst. Företaget verkar befinna sig i en expansionsfas där investeringar i tillväxt prioriteras framför kortsiktig lönsamhet.

Företagsbeskrivning

Företaget bedriver byggnadsentreprenader, byggtjänster, monteringstjänster och måleriarbeten. Denna typ av verksamhet är typiskt projektbaserad med varierande omsättning mellan perioder beroende på projektstorlek och antal pågående uppdrag.

Finansiella Nyckeltal

Resultat: Resultatet har minskat från 250 036 SEK till 217 895 SEK, en nedgång med 32 141 SEK trots den kraftiga omsättningsökningen. Detta tyder på att kostnaderna (material, personal, underentreprenörer) har ökat i högre takt än intäkterna.

Soliditet: Soliditeten på 77,5% är exceptionellt hög och indikerar att företaget är mycket väl kapitaliserat med låg belåning. Detta ger god motståndskraft mot ekonomiska nedgångar och goda förutsättningar för framtida investeringar.

Eget kapital: Eget kapital har ökat från 179 741 SEK till 312 783 SEK, en förbättring med 133 042 SEK eller 74,0%. Denna ökning kommer främst från årets vinst på 217 895 SEK, vilket stärker företagets finansiella bas.

Nettoomsättning: Omsättningen har ökat dramatiskt från 385 649 SEK till 1 068 899 SEK, en ökning med 683 250 SEK eller 177,2%. Detta visar på stark marknadsframgång och ökad verksamhetsvolym.

Huvudrisker

  • Resultatmarginalen har försämrats trots stor omsättningstillväxt, vilket kan tyda på prispress, höjda kostnader eller ineffektivitet i den snabba expansionen
  • Tillgångarna har minskat med 5,4% från 540 230 SEK till 511 004 SEK, vilket kan indikera att företaget har sålt av tillgångar eller haft avskrivningar

Möjligheter

  • Exceptionellt hög soliditet på 77,5% ger utrymme för framtida investeringar och expansion utan att behöva external financing
  • Mycket stark omsättningstillväxt på 177,2% visar på god marknadsposition och förmåga att ta nya uppdrag
  • Vinstmarginalen på 20,4% klassificeras som 'Mycket Hög' och visar att verksamheten är lönsam trots kostnadsökningar