3 988 712 SEK
Omsättning
▼ 17,9%
2 148 783 SEK
Resultat efter finansnetto
▼ 48,4%
59,7%
Soliditet
Mycket God
53,9%
Vinstmarginal
Mycket Hög
300 000 SEK
ÅRETS UTDELNING
2024-07-03

Substansvärdering

Tillgångar:6 610 042 SEK
Skulder:-1 862 363 SEK
Substansvärde:3 947 679 SEK

ℹ️ Om substansvärdering

Vad det är: Substansvärdering baseras på företagets tillgångar minus skulder enligt balansräkningen. Det representerar det värde som skulle återstå om företaget likviderades.

Begränsningar: Denna metod tar inte hänsyn till framtida kassaflöden, immateriella tillgångar (som varumärken eller kundrelationer), eller företagets lönsamhet. Den kan underskatta värdet för lönsamma företag och överskatta värdet för företag med gamla eller svårvärderade tillgångar.

Viktiga händelser

Händelser under verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser har skett under året.

Händelser efter verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade efter verksamhetsåret.

Finansiell analys av senaste bokslutet (2024) i

Sammanfattning

Företaget visar en blandad bild med starka lönsamhetsmått men oroande negativa tillväxttrender. Trots en mycket hög vinstmarginal på 53.9% har både omsättning och resultat minskat kraftigt (-17.9% respektive -48.4%), vilket indikerar att företaget möter utmaningar i sin affärsverksamhet. Den starka soliditeten på 59.7% och ökningen av eget kapital med 46.4% till 3,9 miljoner SEK ger dock en finansiell stabilitet som ger utrymme att hantera denna nedgång.

Företagsbeskrivning

Företaget bedriver musikproduktion, låtskrivande, deltagande i musikevenemang och konsulttjänster inom musikbranschen. Detta är bolagets andra verksamhetsår, vilket förklarar varför jämförelser med tidigare perioder är möjliga men begränsade till endast ett föregående år.

Finansiella Nyckeltal

Resultat: Resultatet föll kraftigt från 4 166 237 SEK till 2 148 783 SEK, en minskning med 2 017 454 SEK eller 48.4%, vilket visar att lönsamheten försämrats avsevärt trots den höga vinstmarginalen.

Soliditet: Soliditeten på 59.7% är mycket stark och visar att företaget är väl kapitaliserat med låg belåningsgrad, vilket ger god finansiell stabilitet och kreditvärdighet.

Eget kapital: Eget kapital ökade från 2 696 490 SEK till 3 947 679 SEK, en tillväxt med 1 251 189 SEK eller 46.4%, vilket främst kan förklaras av att årets resultat tillförts det egna kapitalet.

Nettoomsättning: Omsättningen minskade från 4 868 242 SEK till 3 988 712 SEK, en nedgång med 879 530 SEK eller 17.9%, vilket indikerar minskad verksamhetsvolym eller försäljning.

Huvudrisker

  • Kraftig resultatminskning med 2 miljoner SEK eller 48.4% på ett år
  • Betydande omsättningsnedgång med 879 532 SEK eller 17.9%
  • Osäkerhet kvarstår kvarför verksamheten krympt trots hög lönsamhet

Möjligheter

  • Mycket hög vinstmarginal på 53.9% visar att verksamheten är extremt lönsam när den väl genererar intäkter
  • Stark soliditet på 59.7% ger god finansiell buffert och möjlighet till investeringar
  • Tillgångstillväxt med 10.5% till 6,6 miljoner SEK visar att företaget fortsätter investera i sin verksamhet